Nezapamćen skandal

SKANDAL: Niko ne ispituje hranu u Srbiji!

Za pet dana primene novog uputstva o uzorkovanju proizvoda od 889 pošiljki hrane ispitano svega deset

BEOGRAD - Ko zna šta jedemo?
Hrana iz uvoza gotovo da se više ne kontroliše od 1. oktobra, kad je na snagu stupilo novo uputstvo o uzorkovanju proizvoda na graničnim prelazima!

Ovo za Kurir tvrdi izvor iz odeljenja fitosanitarne inspekcije za bezbednost hrane, koji kaže da je za pet dana otkako je odredba stupila na snagu od ukupno 889 pošiljki hrane kontrolisano svega 10 uzoraka.

- Svaka ta pošiljka sadrži dve-tri vrste hrane, a uzorkovano je samo 10 vrsta. Na osnovu čega su prehrambeni proizvodi stavljeni u promet kad prethodno nisu uzorkovani i analizirani? - kaže ovaj dobro obavešteni izvor i dodaje da je sramno to što je Ministarstvo poljoprivrede na ovaj način dozvolilo da u zemlju uđe i nesmetano se prodaje voće i povrće sa ko zna kakvim pesticidima, otrovima i hormonima iz Makedonije, Grčke, Alžira, Tunisa, Turske...

Podsećamo, direktor Uprave za zaštitu bilja Ministarstva poljoprivrede Jan Baćanski nedavno je objasnio da je zbog smanjenja troškova u budžetu Srbije odlučeno da se uzorkovanje hrane iz uvoza vrši jednom nedeljno, kao i da se to neće raditi kod onih namirnica koje su do sada kontrolisane nekoliko puta a prošle su sve analize.

- Inspektori sada praktično glume pisare na graničnim prelazima, pišu rešenja i lupaju državne pečate na slepo, što uvozničkom lobiju omogućava legalan uvoz najjeftinije, najnekvalitetnije i najnebezbednije hrane u Srbiju - kaže ovaj zabrinuti stručnjak.

U Ministarstvu poljoprivrede rekli su da nadležni ne mogu da odgovaraju na pitanja jer tada ne bi imali vremena da rade svoj posao i da će sve saopštiti na današnjoj konferenciji za novinare.

Ševarlić: Moguć uvoz GM hrane!

Miladin Ševarlić, profesor Poljoprivrednog fakulteta i predsednik Društva agroekonomista Srbije, kaže da je ovakva situacija veoma kompleksna.

- Ovo znači da se popušta uvozničkom lobiju, da se zatvaraju oči pred posledicama prehranjivanja stanovništva, kao i to da nekome odgovara da smo sve više opterećeni GM hranom iz uvoza. Jer pitanje je da li se zaista koristi samo 0,9 odsto GM soje, kako, na primer, piše na etiketi, ili je taj broj duplo veći - kaže profesor i dodaje da je dobro pitanje zbog čega se vrši samo uzorkovanje soje, a ne i kukuruza i krompira.