Tvorac Nevinost muslimana: Nisam prekršio uslovnu kaznu

AP
Ovaj egipatski Kopt, koji je više puta tokom života menjao ime, sada se tereti da je prekršio raniju presudu na koju je osuđen zbog bankarske prevare iz 2010. godine. Njemu je presudom bilo zabranjeno da pet godina koristi kompjuter i internet

LOS ANĐELES - Mark Baselej Jusef (55), autor kratkog filma "Nevinost muslimana", koji je prošlog meseca uzburkao arapski svet, pojavio se na kratko u sudnici gde je negirao da je prekršio uslovnu kaznu na koju je 2010. osuđen zbog bankarske prevare time što je koristio lažna imena i lagao o ulozi u spornom filmu.

Jusuf je ušao u sudnicu punu novinara i tiho ponovio da negira krivicu, kada je okružni sudija Kristina Snajder pročitala svih osam uslova kazne koje je, navodno, prekršio, navodi AP.

Nijedna od tih optužbi nema nikakve veze sa sadržajem filma ili sa pitanjem da li je on postavio na Jutjub 14-minutni trejler filma u kome je prorok Muhamed opisan kao ženskaroš i pedofil.

Federalne vlasti traže dve godine zatvora za Jusefa, koji se nalazi u pritvoru bez prava na kauciju.
Jusef je pobegao od kuće u predgrađu Los Anđelesa i krio se kada je 11. septembra izbilo nasilje u Egiptu. Nasilje se proširilo na druge zemlje i u njemu je poginulo više desetina ljudi, a gnevni muslimani su zahtevali strogu kaznu za Jusefa.

Jedan pakistanski ministar je čak ponudio nagradu od 100.000 dolara za njegovo ubistvo.
Njegovi advokati tvrde da taj film nije uzrok nasilja u Egiptu i Libiji, što prema njihovom mišljenju pokazuju i poslednji izveštaji Stejt departmenta i Bele kuće.

Branilac Kris Vilijams je rekao da se sada vidi da su napadi, kao onaj u Bengaziju u kome je ubijen američki ambasador Kris Stiven, bili ranije planirani, i da njihov branjenik i njegov film to nisu izazvali.

Ovaj egipatski Kopt, koji je više puta tokom života menjao ime, sada se tereti da je prekršio raniju presudu na koju je osuđen zbog bankarske prevare iz 2010. godine. Njemu je presudom bilo zabranjeno da pet godina koristi kompjuter i internet.Presudom je utvrđeno da je Jusef, koji se tada zvao Nakula, bankarskom prevarom preuzeo identitete više osoba i podizao novac u njihovo ime.Jusef je posle emitovanja filma na Jutjubu i demonstracija koje su počele u muslimanskom svetu, napustio svoj dom u Los Anđelesu, plašeći se za svoj život.

Nekoliko glumaca iz filma je najavilo da će ga tužiti, rekavši da je on naknadno izmenio delove filma, i da im nije istinito rekao šta je tema kratkometražnog videa.