Hronika

Generalu Krstiću spremaju ćeliju naciste Koha

Kristićevo prebacivanje u Poljsku značilo bi da se u zatvoru te zemlje prvi put posle 25 godina našao jedan ratni zločinac, poslednji takav bio je Erih Koh, nacista koji je za zločine u Drugom svetskom ratu u Poljskoj 1959. osuđen na doživotnu kaznu zatvora, a poljski mediji spekulišu da će general krstić dobiti njegovu ćeliju

VARŠAVA - Ako bude prebačen iz Velike Britanije u Poljsku na odsluženje ostatka zatvorske kazne, koju mu je za zločin u Srebrenici odredio Haški tribunal, bivši general Vojske Republike Srpske Radislav Krstić bi mogao da se nađe u istoj zatvorskoj ćeliji u kojoj je svoju kaznu služio nemački nacista Erih Koh, navode poljski mediji.

Portparol Varšavskog Okružnog suda Igor Tuleja izjavio je 20. septembra da Haški tribunal želi da Krstić, koji je prvi u tom sudu osuđen za genocid zbog uloge u zločinu u Srebrenici u julu 1995, ostatak zatvorske kazne služi u Poljskoj.

Tribunal je tražio od Poljske da zbog bezbednosnih razloga preuzme Krstića (64), koji je osuđen na 35 godina zatvora 2004. i prebačen da kaznu služi u zatvoru Vejkfild, na severu Engleske.

Upravo u tom zatvoru su trojica zatvorenika Pakistanaca pokušala da mu prerežu grkljan. Lekari su mu spasili život, ali, kako ocenjuje Dojče vele, svima je postalo jasno da je obezbeđivanje bezbednosti Krstića u tom zatvoru "nemoguća misija".

Međutim, sve zapadne zemlje odbile su molbu Haškog tribunala da prihvate Krstića u neki od svojih zatvora.
Zato se, kako piše poljski list "Gazeta viborča", Tribunal obratio Poljskoj, koja je odgovorila da to nije isključeno, ali da o tome prvo mora da se izjasni Okružni sud u Varšavi.

Tuleja je objasnio da će na donošenje odluke morati da se pričeka nekoliko nedelja, dodajući da su u vezi sa Krstićem pokrenuta dva odvojena postupka.

Prvo će biti proverena pravna mogućnost preuzimanja zatvorenika, koji je osuđen na osnovu presude međunarodnog suda. Kako je Poljska potpisnica odgovarajućih konvencija Ujedinjenih nacija, to ne bi trebalo da predstavlja pravni problem, ocenjuje Dojče vele.

Poljski pravni sistem, međutim, predviđa maksimalnu kaznu zatvora od 25 godina, tako da bi sud u Poljskoj trebalo da prilagodi presudu Haškog suda svom pravnom sistemu.
To bi moglo da znači da bi sud u Varšavi Krstiću trebalo da dodeli advokata i pravo na reviziju presude Haškog tribunala.

Eventualno skraćenje kazne Krstiću ne mora da znači da će se on na slobodi naći 10 godina ranije.
Igor Tuleja je rekao da bi Krstić po isteku poljskog dela kazne mogao da bude izručen nekoj drugoj državi u kojoj bi odležao još 10 godina zatvoru.

Sve to se, podseća Dojče vele, još kreće u domenu sudske teorije, baš kao što je i mogućnost da poljski predsednik amnestira Krstića.

Dojče vele piše da bi u Poljskoj Krstić imao isti tretman kao i ostali zatvorenici, što nije ni blizu zatvorima Velike Britanije, gde su uslovi mnogo bolji.

Ipak, kako navodi poljska štampa, gotovo je nemoguće da bi Krstić u tim zatvorima mogao da naiđe na neke muslimane koji bi mogli da ugroze njegov život.

Njegovo eventualno prebacivanje u Poljsku značilo bi da se u zatvoru te zemlje prvi put posle 25 godina našao jedan ratni zločinac.

Poslednji takav bio je Erih Koh, nacista koji je za zločine u Drugom svetskom ratu u Poljskoj 1959. osuđen na doživotnu kaznu zatvora.

On je umro 1986. u zatvoru Barcevo, na severoistoku Poljske. Sudeći po spekulacijama poljskih medija, Krstić bi trebalo da dobije upravo njegovu ćeliju.