Stil

Jastuk za dobar i zdrav san

Glavobolju, nesanicu, bol, ukočenost ili trnjenje u rukama može izazvati loš izbor jastuka na kojem spavate

Osim kvaliteta materijala, jastuk se bira i prema položaju u kom spavate.
Oni koji spavaju na leđima treba da biraju tanji i mekši jastuk koji ne gura glavu prema napred. Dobar izbor su i jastuci čija je donja trećina deblja i koja podupire vrat dok ležite na leđima.

Ako spavate na boku, treba vam malo tvrđi jastuk, koji će popuniti prazninu između uveta i ramena i dobro podupreti glavu i vrat.

Ako ste od onih koji spavaju na stomaku, najbolji izbor su meki i vrlo tanki, skoro ravni jastuci. Treba da imate u vidu da to nije dobar položaj za donji deo kičme, jer se zbog glave okrenute u stranu mogu pojaviti glavobolja i bol u vratu. Zato nabavite veliki jastuk, triput duži od klasičnog, i pokušajte da spavate na boku držeći pritom deo jastuka ispred sebe.

Da biste izbegli bol u donjem delu leđa, jastuk umesto pod glavu možete podmetnuti pod stomak. Pritisak na bokove, kolena, gležnjeve i zglobove smanjiće mali jastuk postavljen između kolena.

Kvalitetan jastuk može trajati od četiri do pet godina, ali stručnjaci savetuju da ga je najzdravije promeniti svakih 12-18 meseci jer gubi oblik i postaje skladište grinja, polena, gljivica, plesni i odumrlih ćelija kože.

Kako se testira jastuk?

Jastuk punjen perjem stavite na tvrdu, ravnu površinu stola, presavijte napola, i pritiskajte sve dok iz njega potpuno ne istisnete vazduh. Potom ga pustite i posmatrajte šta se dešava. Ako se polako vraća u prvobitni oblik, još je dobra podrška glavi i vratu, a ako ostaje spljošten, vreme je da ga zamenite.