BEOGRAD - Savetnik predsednika Srbije za spoljnu politiku Marko Đurić izjavio je u četvrtak veče da će u narednih nekoliko dana biti predstavljen tim koji će voditi pregovore s Prištinom, a u narednih nekoliko nedelja i državna platforma za rešavanje kosovskog pitanja.
Đurić je rekao da će u toj platformi jasno biti istaknut krajnji cilj države Srbije na Kosovu i naglasio da je cilj aktuelne vlasti da to pitanje bude rešeno za mandata predsednika Tomislava Nikolića i "po mogućnosti" ove vlade.
Govoreći o konačnom cilju, Đurić je kazao da bi to trebalo da bude ono što će zadovoljiti minimun interesa i Srba i Alabanaca na Kosovu i Metohiji.
"Konkretnije o tome ćemo govoriti onog momenta kada državni vrh, što će biti uskoro, prezentuje platformu", kazao je Đurić.
Prema njegovim rečima, vlast u Srbiji je razmotrila nekoliko opcija kada je reč o konačnom rešenju za KiM, a onog trenutka kada otpočnu pregovori "čitava javnost će znati šta je tačno pozicija Srbije i imati priliku da se izjasni na forumima i u skupštini gde je za to mesto".
"Ovo nije pitanje za ubiranje političkih poena, spremni smo, po cenu zalaganja političkog autorita, da ovo pitanje bude rešeno u toku mandata predsednika Nikolića i, nadamo se, ove vlade", kazao je Đurić.
On je precizirao da na kraju procesa Srbi na Kosovu moraju da imaju insitucije koje će im omogućiti i političko i ekonomsko i svako drugo funkcionisanje.
Na pitanje hoće li premijer Ivica Dačić ispred vlade voditi pregovore, Đurić je rekao da i Ustavno uređenje zemlje govori da vlada ta koja je pozvana da govori o pitanjima od nacionalnog interesa.
Đurić je kazao da sva pitanja duboku zadiru u status Kosova, i da stoga parcijalni, odnosno pregovori u kojima su politička i tehnička pitanja odvojena nisu dobri za Srbiju.
On je istakao da će dijalog s Prištinom, pre svega, biti vođeni na političkom nivou, a da u tom okviru može da se govori i o pitanjima koja su do sada proglašavana tehničkim.
"O platformi će se dogovorati državni vrh, pružićemo ruku opoziciji i građani će moći da vide šta je kajnja vizija. Nećemo odustati od borbe za KiM i naše interse", naglasio je Đurić.
Prema njegovim rečima, u ovom trenutku postoji jedinstven državni stav, postoje oficiri za vezu koji se bave pitanjem Kosova, državni vrh se stalno sastaje tim povodom, a izvršen je i popis važnih pitanja kojima se treba baviti u dijalogu - od pitanja imovine, položaja naše crkve...
Upitan nisu li to ista pitanja kojima se bavi i plan u četiri tačke bivšeg predsednika Srbije Borisa Tadića, Đurić je rekao da je taj plan "jedan od onih u kojima se ništa ne objašnjava".
Poslanik Demokratske stranke Srbije i bivši ministar za Kosovo i Metohiju Samardžić rekao je, u istoj emisiji, da država mora biti aktivnija u pokrajini i naglasio da je osnovni cilj odrediti status Kosova.
Samardžić smatra da Albanci na Kosovu neće ni na šta pristati jer imaju podršku SAD-a za nezavisnost.
"Pitanje je kako će se Beograd postavi i hoće li se postaviti kao prethodna vlada koja je davala sve zarad evropskih intregracija, a na kraju dobila samo satatus kandidata. Mi treba da imamo našu državnu poziciji i da kažemo šta je tema i cilj, a to je - status", naglasio je Samardžić.
On je istakao da aktuelnoj vlasti ne zamera što nije, kao što je D S S predložila, ukinula sve "protivustavne uredbe" koje je prethodna vlade donela na osnovu dijaloga u Briselu, ali joj zamera što i dalje nama platformu.
Samardžić je kazao da je platformu trebalo napraviti pre izveštaja Evropske komisije.
Poslanik LDP Bojan Đurić je kritikovao vlast što je odlučila da prihvati sve dogovore, a odgovornost za to prebacuje na prethodnu vlast i dodao da ne veruje da će građani Srbije uskoro videti ikakvu platformu za rešavanje kosovskog pitanja.
Prema njegovim rečima, loše je to i što različite poruke stižu od premijera, prvog potpredsednika vlade i od predsednika države.
"Građani osećaju da neće moći tako večno da funkcionišu", upozorio je Đurić, i naglalsio da je najgore rešenje u ovom trenutku "pritiskati" Srbiju da prizna nezavisnost Kosova.
"To je loše jer ne bi rešilo nijedan problem između Srbije i Kosova, niti na samom Kosovu", rekao je Đurić učestvujući u emisiji "Da, možda, ne" na RTS-u.