Na Antarktiku čas ima, čas nema leda

Naučnici su ceo svet dodatno zbunili navodima da obe analize govore o „kompleksnim i iznenađujućim efektima globalnog zagrevanja“

NJUJORK - Toliko o globalnom zagrevanju.
Led oko Južnog pola (Antarktik) toliko se proširio da je pokrio rekordnu površinu, otkrili su naučnici pre dva dana. To ne bi bilo toliko zanimljivo da pre samo mesec dana stručnjaci nisu dramatično upozorili da se Antarktik topi neverovatnom brzinom i da je Zemljin Južni pol ostao bez velike količine leda, koja ne može da se nadoknadi.

Naučnici su ceo svet dodatno zbunili navodima da obe analize govore o „kompleksnim i iznenađujućim efektima globalnog zagrevanja“.

Rekordna količina leda na morima oko Antarktika otkrivena je na satelitskim snimcima iz američkog Nacionalnog centra za sneg i led u Koloradu. Tako je na kraju zime na jugu izmereno da led pokriva teritoriju od 19,5 miliona kvadratnih kilometara mora, što je rekord od 1973, kad su merenja počela.

To je potpuno suprotan izveštaj u odnosu na onaj iz 12. septembra ove godine. Tada je objavljeno da je topljenje leda na Antarktiku veće nego ikad. Naglašeno je i da led ne može više da se obnovi, pa je upozoreno da bi Evropa zbog toga mogla da se suoči s ekstremno hladnim zimama. Sredinom septembra ledom je na Antarktiku, navodno, bilo prekriveno samo 3,37 miliona kvadratnih kilometara.