BEOGRAD - Otpisani.
Lider DS Boris Tadić najavio je da će ta stranka u periodu do novih izbora formirati vladu u senci, u kojoj neće biti mesta za bivše ministre i visoke funkcionere DS čija imena su dovođena u vezu s aferama i koji su na taj način naneli ogromnu štetu partiji.
Kako Kurir saznaje, s liste Tadićevih „ministara“ izbrisani su Oliver Dulić, Dragan Šutanovac, Dušan Petrović, Mirko Cvetković i Vuk Jeremić.
Tadić je objasnio da će DS vreme provedeno u opoziciji iskoristiti da posle stranačkih izbora 10. novembra učvrsti svoje redove, dovede nove ljude i sposobnim članovima stranke da nova zaduženja. Tadić se, kako je Kurir već pisao, žalio kako mora da nosi teret „ovih što ih poslednjih dana po medijima prozivaju da nose skupe satove i sličnih ministara koji su upropastili stranku“.
Slobodan Homen, član izbornog tima Borisa Tadića, kaže da je osnovna ideja formiranja vlade u senci da DS pokaže da ima kvalitetnije i stručnije ljude u odnosu na one u aktuelnoj vlasti.
- U timu će biti novi ljudi koji nisu vezani za afere iz prošlosti. Narod će videti ko su kandidati koji će voditi resore u budućoj vlasti. Ideja je da kritikuju vlast, daju predloge i rešenja - navodi Homen.
Politički analitičar Dejan Vuk Stanković podseća da se srpske vlade u senci nisu pokazale previše uspešnim.
- To predstavlja model nuđenja alternative i test za kadrovska rešenja te vlade koja su viđena za funkcionere u nekoj budućoj vlasti. Zato pri formiranju vlade u senci treba ponuditi nove ljude i rešenja - smatra Stanković.
Vlade u senci
Vlade u senci su karakteristika britanskog parlamentarizma koja se primenjuje jedino još u Australiji. U Srbiji su formirane u više navrata i nisu se pokazale uspešnim. Prvu je obrazovao SRS 1993, nakon razlaza sa socijalistima, a poslednju, juna 2002. godine, DSS, čiji je „premijer“ bio Dragan Maršićanin. Nastala je zbog sukoba DSS i DS s koalicionim partnerima u tadašnjem DOS, a neposredan povod bila je odluka DOS da oduzme mandate 21 poslaniku DSS.