BEOGRAD - Pucanj uprazno.
Uprkos zahtevu Nemačke da se Srbiji ponovo uvedu vize, izvesno je da će naši građani i dalje moći slobodno da putuju. Ministarstva policije i spoljnih poslova ulažu napor da se pooštri kontrola na granicama kako bi se smanjio broj lažnih azilanata, koji preti da ugrozi viznu liberalizaciju.
Suzana Grubješić, vicepremijer za evropske integracije, kaže za Kurir da je Vlada ozbiljno shvatila najavu Nemačke.
- MUP i MSP u potpunosti su angažovani na rešavanju problema lažnih azilanata iz Srbije, ali bilo bi dobro da i zemlje primaoci proglase neosnovanim zahteve za azil koji dolaze iz Srbije, uskrate pomoć takvima i skrate procedure za odgovor, kao što je to uradila Danska, koja je tako rešila problem lažnih azilanata iz Srbije - navodi Grubješićeva.
Načelnik Uprave granične policije Nenad Banović je, najavljujući današnji sastanak s kolegama iz Nemačke, izrazio nadu da će se iznaći mehanizam da se trend povećanja broja lažnih azilanata smanji.
- Time bismo praktično izbegli uvođenje viza našim državljanima i ja sam optimista da ćemo s nemačkim kolegama rešiti ovaj problem - rekao je Banović.
Savezni ministar unutrašnjih poslova Hans Peter Fridrih najavio je da će se Nemačka u EU angažovati da se Srbiji i Makedoniji ponovno uvedu vize. Od Kipra kao predsedavajućeg EU „već je zatražio da se zauzme da u Savetu ministara unutrašnjih poslova EU budu donete odgovarajuće odluke“. Insistira se i na ubrzanju procedure razmatranja zahteva za azil i smanjenju davanja. Naime, podnosilac pri prosečnoj dvomesečnoj proceduri razmatranja zahteva za azil dobija 700 evra i plaćen povratak u zemlju iz koje je došao.
B. Bojić
Ognjen Pribićević: Upozorenje
Ognjen Pribićević, bivši ambasador u Berlinu, smatra da je potez Nemačke poslednje upozorenje Srbiji da se ozbiljnije pozabavi problemom lažnih azilanata.
- Ne može Srbija prebacivati svoje socijalne probleme u drugu državu. Ipak, nije realno da nam vrate vize - ocenjuje on.