Policija i građani do višeg nivoa bezbednosti
BEOGRAD - Ministarstvo unutrašnjih poslova izradilo je Nacrt strategije policije u zajednici, a građani još sutra mogu predlozima i sugestijama da pomognu kako bi se došlo do najboljih rešenja u tom dokumenta, značajnom za obezbeđivanje većeg nivoa bezbednosti.
Nacrt te strategije, koja je prilagođena bezbednosnim i drugim potrebama građana, objavljen je na internet stranici MUP-a koji će organizovati i javnu raspravu radi pribavljanja mišljenja stručne javnosti.
MUP je pozvao "zainteresovane da pomognu što uspešniju izradu Strategije i dostave predloge i mišljenja na elektronsku adresu stratesko.planiranje@mup.gov.rs, najkasnije do 17. oktobra".
"Adekvatni predlozi i sugestije biće uneti u konačan tekst Strategije policije u zajednici", navodi se u saopštenju.
U uvodnom tekstu u Nacrtu strategije ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić je naveo da ta strategije treba da predstavlja "odgovarajući okvir za delovanje policije u zajednici, prilagođen bezbednosnim i drugim potrebama građana u Srbiji".
"Koncept policije u zajednici promoviše ideju o većem učešću zajednice i građana u policijskom odlučivanju i delovanju kao savremeni pristup bezbednosti građana i države, pa se ovom strategijom afirmiše novi koncept modela organizacije i načina rada policije", naveo je on.
Razlog za donošenje tog dokumenta je to što "savremene promene u demokratskim društvima i uticaji koje ostvaruje kriminal i drugi oblici ugrožavanja bezbednosti zahtevaju da se jača i unapređuje prevencija uz razvijanje partnerstva sa građanima i zajednicom".
Navodi se, u Nacrtu strategije, da se "razvoj policijske delatnosti u zajednici zasniva na unapređenju preventivnog rada policije, policijske organizacije i upravljanja, sistema vrednosti u policiji i afirmisanje uloge zajednice u podizanju nivoa bezbednosti".
Taj dokument je u skladu s Nacionalnim programom za integraciju Srbije u Evropsku uniju, "kojim se promoviše prihvatanje evropskih vrednosti i standarda, promovisanje ljudskih i manjinskih prava, policija kao servis građana...".
Navodi se i da je "u efektivan razvoj policije u zajednici neophodno da se kao partneri uključe građani, organi državne uprave, organi lokalne samouprave, crkve i verske zajednice, manjinske zajednice i grupe i sektor civilnog društva".
S druge strane, "policija će rad u zajednici orijentisati spram konsenzusa o bezbednosnim prioritetima uz jednak tretman i poštovanje osobenosti i identiteta pripadnika različitih zajednica".
Ističe se i da "policija u ostvarivanju javnih interesa mora razvijati programe po meri lokalnih zajednica, jer različite zajednice nemaju iste probleme i ne mogu na isti način da na njih odgovore".
"Policija će, uz razvoj obuke o različitostima i nediskriminaciji, u policijskim upravama opredeliti policijske službenike za kontakt i saradnju sa manjinskim zajednicama i grupama", navodi se u tom dokumentu.