Srbija

Albanci prvi put od 1999. na srpskom fakultetu

Značajno što se nastava na Ekonomskom fakultetu u Bujanovcu izvodi na srpskom i albanskom jeziku, kao i to što mladi Albanci mogu da studiraju u svom gradu, jer su time smanjeni troškovi

BUJANOVAC - Predsednik Nacionalnog saveta Albanaca u Srbiji Galip Bećiri izjavio je danas da je Odeljenje Ekonomskog fakulteta iz Subotice u Bujanovcu prvi srpski državni fakultet koji su od 1999. godine u značajnom broju upisali Albanci.

Bećiri je rekao da je otvaranje tog odeljenja jedan od najvećih uspeha Nacionalnog saveta, koji je pokrenuo tu inicijativu.

Istakao je da je veoma značajno to što se nastava na Ekonomskom fakultetu u Bujanovcu izvodi na srpskom i albanskom jeziku, kao i to što mladi Albanci mogu da studiraju u svom gradu, jer su time smanjeni troškovi.
Odeljenje Ekonomskog fakulteta iz Subotice u Bujanovcu otvoreno je u oktobru 2011. godine, a nastavu na srpskom jeziku izvode profesori sa subotičkog fakulteta, dok na albanskom predaju profesori sa Univerziteta u Tetovu u Makedoniji.

Ove godine upisano je 69 brucoša od kojih 45 iz albanske zajednice i 23 iz srpske, dok je od prošlogodišnje generacije studenata njih 70 upisalo drugu godinu."Pre rata bilo je Albanaca koji su studirali u Nišu, Beogradu, ali su se posle 1999. godine povukli i nastavili studiranje u Prištini, Tirani ili Tetovu. Odeljenje Ekonomskog fakulteta u Bujanovcu je prvi državni fakultet koji studira veći broj Albanaca, a ove godine su se i neki studenti iz Prištine i Tetova prebacili u Bujanovac", rekao je Bećiri.

Bećiri je istakao da time ipak nije rešen problem obrazovanja, jer je ove godine srednju školu u Bujanovcu i Preševu završilo 700 maturanata, od kojih je najveći broj upisao fakultete u Prištini, Tirani i Tetovu.

"Univerzitet u Prištini ima najveće kvote za upis studenata iz Preševa, Bujanovca i Medveđe, i tamo je garantovano 220 indeksa, a na univerzitetu u Tirani kvota je 170 upisnih mesta za studente, dok univerzitet u Tetovu nema kvotu za albanske studente iz Srbije", rekao je Bećiri.Dodao je da otvaranje Odeljenja Ekonomskog fakulteta iz Niša u Medveđi 2009. godine nije privuklo mlade Albance iz Preševa i Bujanovca, jer se nastava izvodi na srpskom jeziku uz prevod, pa je svega desetak Albanaca pohađa takav oblik nastave.

Manji broj studenata albanske nacionalnosti studira i na vranjskom Učiteljskom fakultetu, a od prošle godine i na Novosadskom univerzitetu, gde je uz posredovanje Koordinacionog tela za Bujanovac, Preševo i Medveđu, koje je obezbedilo stipendije, takođe upisano desetak albanskih studenata.