PANIKA: Smanjiće plate čistačicama u javnom sektoru?!
Oktobarske zarade vozača, čistačica, spremačica, portira u javnim preduzećima i agencijama neće biti veće od 27.000 dinara, a mogle bi da budu i manje, do 18.000 dinara, što zavisi od pojedinačnih sistematizacija. U javnom sektoru vlada panika, a sindikati spremaju štrajk.
Ivica Cvetanović, predsednik Konfederacije slobodnih sindikata, koja okuplja sindikate Telekoma, EPS, PTT i predstavlja 200.000 radnika, kaže da se raspon od 18.000 do 27.000 dinara odnosi na zaposlene sa trećim stepenom i niskokvalifikovane radnike - spremačice, vozače, portire, čistačice.
On ističe da je sve ovo određeno Uputstvom o primeni Zakona o utvrđivanju maksimalne zarade u javnom sektoru Ministarstva finansija i privrede, objavljenom juče.
- Zakonom se diskriminišu neke kategorije radnika i ukidaju kolektivni ugovori, što je protiv Ustava i ratifikovane Socijalno-ekonomske povelje. Neka spreče pljačke u javnim nabavkama, neka ukinu agencije, zašto da sve ide preko leđa najsiromašnijih, i to zbog ušteda koje će biti nikakve - navodi Cvetanović.
On ističe da je Uputstvo nejasno jer se ne zna na koja se javna preduzeća odnosi, s obzirom na to da je rečeno da će sve zavisiti od toga da li firme imaju konkurenciju ili ne. Cvetanović smatra da ovako nejasno uputstvo stvara prostor za zloupotrebe.
- Imali smo protest upozorenja, niko nije reagovao, tako da ćemo u utorak odrediti datum protesta svih sindikalnih aktivista, a iza toga bi mogao da usledi štrajk svih radnika - navodi Cvetanović, predsednik ovog sindikata.
(E. K.)
Oktobarske plate
platna grupakoeficijentosnovicaneto zarada
IV1,518.44327.665
V1,218.44322.132
VI118.44318.443
Za koga važi
U zakonu piše da se ne primenjuje na NBS, Kontrolu letenja Srbije i Crne Gore, Agenciju za borbu protiv korupcije, Državnu revizorsku instituciju i Fiskalni savet. Ne važi za javna preduzeća koja imaju konkurenciju, na visokoobrazovne ustanove, na vazduhoplovno osoblje čiji poslovi utiču na bezbednost vazdušnog saobraćaja i stručnjake informacionih tehnologija.
Ključ je sistematizacija
Isplatilac zarada je dužan da svojim internim aktom o sistematizaciji utvrdi radna mesta na kojima se obavljaju prateći i pomoćno-tehnički poslovi, odnosno poslovi koji nisu iz osnovne delatnosti isplatioca i da uskladi visine zarada za osoblje koji ih obavlja sa ograničenjima koja važe za nameštenike - navodi Ministarstvo finansija.