Godišnjica ubistva

ZLA SUDBINA: Gadafijevi rasuti po svetu

Foto: Rojters Arhivska Fotografija Iz 1986
Pukovnikovoj udovici Safiji Farkaš, rođenoj u Mostaru, koja mu je rodila sedmoro dece, Alžir je pružio utočište. S njom su Ajša i Muhamed, Gadafijev sin iz prvog braka

LONDON - Godinu dana od ubistva bivšeg libijskog lidera Moamera Gadafija 20. oktobra 2011. godine, članovi njegove porodice i najužeg kruga saradnika doživeli su različitu sudbinu.

Gadafijeva udovica je sa dvoje dece našla utočište u Alžiru, trojica Gadafijevih sinova ubijena su u prošlogodišnjoj pobuni, dok se Saif al-Islam - koji je trebalo da nasledi Gadafija - nalazi se u jednom libijskom zatvoru i očekuje suđenje, a Sadi je dobio azil u Nigeru.

Kako piše Bi-Bi-Si (BBC), Gadafijevoj udovici Safiji Farkaš, rođenoj u Mostaru, koja mu je rodila sedmoro dece, alžirske vlasti su pružile utočište "iz humanitarnih razloga" pod uslovom da ne daje političke izjave i ne meša se u libijske poslove.

Zajedno sa ćerkom Ajšom i Gadafijevim sinom iz prvog braka Muhamedom, ušla je u Alžir 29. avgusta kada su pobunjenici preuzeli kontrolu nad Tripolijem.

Da je ishod protesta u Libiji bio drugačiji, najstariji Gadafijev sin Muhamed bi ovo leto sigurno proveo u Londonu na Olimpijadi kao predsednik Libijskog olimpijskog komiteta, ali umesto toga već godinu dana je u Alžiru.

Muhamed je bio predsednik libijske kompanije za mobilnu telefoniju i satelitsku komunikacijsku mrežu. Međunarodni krivični sud (MKK) nije podigao optužnicu protiv njega jer se smatra da nije imao značajnu ulogu u pokušajima gušenja prošlogodišnje pobunueu Libiji.

Zajedno sa njima je i Ajša, jedina Gadafijeva biološka ćerka koja je, kako su mediji preneli, tri dana po dolasku u Alžir rodila devojčicu i dala joj ime Safija po svojoj majci.

Uprkos strogom nadzoru alžirskih vlasti koje trude da je drže dalje od javnosti, ona je iskoristila jedan sirijski TV kanal da pozove Libijce na "pobunu" protiv nove vlade, a angažovala je izraelskog advokata Nika Kaufmana da zatraži od MKK da ispita okolnosti u kojima je ubijen njen otac.

Saif al-Islam, koji je trebalo da nasledi Gadafija, uhvaćen je mesec dana nakon očeve smrti i od tada se nalazi u zatvoru u Zintanu. Osim toga, nalazi se u centru borbe između Međunarodnog krivičnog suda koji ga traži zbog optužbi za zločine protiv čovečnosti i libijskih sudova koji insistiraju da treba da mu se sudi u Libiji.Sada se stiče utisak da je pobedu odnelo libijsko pravosuđe, ali datum početka suđenja još nije poznat.
Priča se da se za njega priprema savremena pritvorska jedinica sa košarkaškim terenom i ličnim kuvarom u prestonici Tripoliju.

Sadi Gadafi, nekadašnji predsenik Libijske fudbalske reprezentacije i libijskih specijalnih snaga, dobio je azil u Nigeru do kojeg je došao bežeći preko Sahare.

U međunarodnoj javnosti bio je poznat po kratkotrajnoj karijeri u vodećoj italijanskoj fudbalskoj ligi koja je prekinuta nakon pozitivnih nalaza na doping-testu, kao i po tome da je vodio život plejboja.

Niger je odbio zahtev novih libijskih vlasti za njegovo izručenje, a u septembru je Interpol raspisao crvenu poternicu za njim koja obavezuje članice da ga uhapse.
U decembru prošle godine, meksički zvaničnici su rekli da su otkrili krijumčarski lanac koji je pokušavao da prebaci Sadija u Meksiko pod lažnim imenom.

Pukovnik Gadafi je dugo tvrdio da je njegova usvojena ćerka Hana ubijena u jednom američkom vazdušnom napadu 1986. godine kada je imala samo godinu i po dana. Međutim, posle revolucije, pojavili su se dokazi da je Hana još živa, iako je njen trenutni status nepoznat.

Pronađen je jedan video-snimak na kojem se vidi kako se Hana igra sa ocem i braćom nekoliko godina pošto je navodno ubijena, kao i izvesni dokumenti, pa čak i jedna diploma Britanskog saveta na ime Hana Muamer Gadafi.
Libijski mediji su preneli da je Hana postala doktor i da je radila nekoliko godina u zdravstvenom centru u Tripoliju.

Kad je reč o Gadafijevim najbližim saradnicima, o sudbini Muse Ibrahima, koji je kao bivši portparol libijske vlade bio oličenje režima u stranim medijima, ne zna se skoro ništa, a nekada najmoćniji čovek u Gadafijevom režimu Musa Kusa tokom pobune je podneo ostavku i prebegao u Veliku Britaniju. Sada živi u Kataru i jedan je od glavnih finansijera libijske revolucije.