Samit u Briselu

EU pravi bankarsku uniju

Lideri Evropske unije učinili korak bliže ka osnivanju jedinstvenog bankarskog kontrolora za 17 članica evrozone, koji počinje s radom od sledeće godine

BRISEL - Korak napred.
Lideri Evropske unije su na samitu u Briselu, prvom od tri koja su planirana do kraja godine, učinili veliki korak ka osnivanju jedinstvenog bankarskog supervizora za 17 članica zone evra, koji će početi sa radom sledeće godine. Time je otvoren put za formiranje stalnog novčanog fonda evrozone, iz kojeg bi se koristila sredstva za spasavanje posrnulih članica i njihovih oslabljenih banaka.

Predsednik Evropskog saveta Herman van Rompej rekao je da je 27 članica EU postiglo dogovor o usvajanju zakonskog okvira do kraja ove godine kojim bi Evropska centralna banka (ECB) dobila nadležnost za nadgledanje bankarskog sektora.

- Sada kada je dogovoren jedinstveni mehanizam nadgledanja, on verovatno može da stupi na snagu 2013 - istakao je Van Rompej.

Takođe, francuski predsednik Fransoa Oland pozdravio je tu odluku i rekao da će stvaranje bankarske unije ubrzati ekonomske integracije unutar EU. On, ali i ostali predstavnici zemalja EU izjavili su da će svih 6.000 banaka u regionu zajedničke valute postepeno, do 2014, dospeti pod nadzor ECB, počev od banaka koje su dobile državnu pomoć.

Drugog dana samita lideri zemalja evrozone bavili su se spoljnom politikom, posebno krizom u Grčkoj. Svi oni pozdravili su odlučnost te zemlje i napore da strogim merama štednje ispuni obaveze prema zajednici, ali je Merkelova poručila da Atina taj put mora da nastavi ukoliko želi da ostane u evrozoni.

Takođe, na samitu je iskazana zabrinutost zbog ratnog stanja u Siriji, a Damask je oštro osuđen zbog otvaranja artiljerijske vatre na teritoriju Turske. Zato su lideri EU pozvali sve strane koje učestvuju u tom sukobu da okončaju sve oblike nasilja i preduzmu posebne mere za zaštitu ranjivih grupa.


Britanija blokira budžet Evropske unije

Britanski premijer Dejvid Kameron izjavio je u Briselu da je njegova zemlja spremna da blokira svaki sporazum EU o budžetu za koji bude smatrala da je neprihvatljiv i protiv njenih nacionalnih interesa.

- Nikako ne bi bilo prihvatljivo neko veliko povećanje potrošnje EU u trenutku kada se u drugim budžetima sprovode rezovi - istakao je Kameron.