Jeremić na čelu UN 2016. godine!
NJUJORK - Brojne diplomate u Ujedinjenim nacijama pominju sadašnjeg predsednika Generalne skupštine Vuka Jeremića kao potencijalnog kandidata za novog generalnog sekretara svetske organizacije, kada se u decembru 2016. godine završi mandat Ban Ki-munu, javlja agencija Rojters.
Britanska agencija navodi da se očekuje da sledeći šef UN dođe iz redova istočno evropskih država, kroz postupak rotacije šest regionalnih grupa u UN. Jeremić, u intervjuu za Rojters, nije želeo da govori o svojim budućim planovima, osim povratka u Srbiju, gde je član parlamenta.
Prvi veliki izazov Jeremiću, koji je najmlađi predsednik GS u istoriji UN, biće palestinsko glasanje, ocenjuje agencija. Palestinski zahtev za status države koja nije članica, što je više od trenutnog statusa entiteta u Ujedinjenim nacijama, najverovatnije će biti prihvaćen i o tome bi Generalna skupština UN mogla da se izjašnjava u drugoj polovini novembra, rekao je Jeremić.
Pošto prošle godine nisu uspeli da obezbede članstvo u UN, zbog protivljenja SAD, palestinski predsednik Mahmud Abas je prošlog meseca rekao da će od Generalne skupštine UN tražiti da za Palestinu prihvati status države koja nije članica UN.
Jeremić je, u intervjuu Rojtersu, rekao da je Abas u kontaktu sa državama članicama UN i da bi glasanje o tom pitanju moglo da se očekuje sledećeg meseca, ubrzo nakon američkih predsedničkih izbora zakazanih za 6. novembar."Ako oni odluče da nastave dalje, posle konsultacija koje imaju, mnogi očekuju da će taj zahtev proći”, kazao je predsednik GS UN.
SAD i Izrael su upozorile Palestince da ne traže novi status u UN, ističući da bi to moglo da ima finansijske implikacije na finansijsku pomoć palestinskim vlastima.Rojters navodi da su diplomate u UN zabrinute zbog mogućeg smanjenja finansiranja te organizacije od strane Amerike, koja daje 22 odsto novca za budžet UN.Jeremić je kazao da ne želi da drži predavanja Vašingtonu, ali je izrazio zabrinutost zbog mogućeg smanjenja finansija za UN.
"Mislim da ne bi bilo u interesu SAD da smanje finansijsku pomoć, ali ja nisam u poziciji da im kažem šta bi trebalo da rade. Oni znaju šta je najbolje za njih, i tako će uraditi”, rekao je predsednik GS UN. Američki Kongres je prošle godine zamrzao oko 200 miliona dolara pomoći Palestini, pošto je ona pokrenula pitanje svog članstva u UN.
Takođe, SAD su ukinule finansiranje UNESKO-a, pošto su u svoje punopravno članstvo prihvatio Palestinu.SAD su još devedesetih usvojile zakon kojim zabranjuju da ta zemlja finansira organizacije UN koje daju punopravno članstvo svima koji nemaju “međunarodno priznate atribute” države, navodi Rojters.
Palestina bi, u slučaju da uđe u UN sa statusom države koja nije članica, mogla da uđe u mnoga međunarodna tela, kao što je Međunarodni krivični sud, i da podnosi tužbe protiv Izraela zbog nastavka okupacije.Rojters procenjuje da bi za novi status Palestine u UN moglo da glasa između 150 i 170 država, od 193 članice svetske organizacije.
Kao jedan od ciljeva tokom svog predsedavanja, Jeremić je naveo pronalaženje načina za poboljšanje saradnje između Generalne skupštine UN i G20, kao i revitalizaciju same Generalne skupštine.