U Srbiji izumiru biljke I životinje

Sve veće zagađenje, nekontrolisan lov i preterana seča stabala prete da ugroze životnu sredinu u našoj zemlji, upozoravaju stručnjaci

BEOGRAD - Kritično!
Bogatstvo biljnog i životinjskog sveta u našoj zemlji sve više se troši, a razlozi za to su izgradnja saobraćajnica, industrijska zagađenja, preterana seča stabala, nekontrolisan lov... Naša zemlja, koja zauzima 1,9 odsto evropskog kontinenta, bila je prebogata biljnim i životinjskim svetom. Nažalost, iz godine u godinu sve je više biljnih i životinjskih vrsta koje izumiru.

Pančićeva omorika

Aleksandra Savić, viši kustos Prirodnjačkog muzeja, potvrdila je za Kurir da je živi svet i te kako ugrožen i da je krajnje vreme da učinimo nešto tim povodom.

- Čovek je glavni krivac. Razne otrovne industrijske materije i zagađenje vazduha najviše doprinose uništavanju biljaka i životinja. Naravno, zemlja mora industrijski da se razvija, ali mnogo je stvari koje bismo mogli da promenimo - kaže Savićeva i dodaje da su najugroženije vrste životinja leptiri i ptice. Ona napominje da država mora uticati na smanjenje preterane eksploatacije bioloških resursa.

Nenad Sekulić, načelnik odeljenja za biodiverzitet u Zavodu za zaštitu životne sredine, kaže za Kurir da postoji nekoliko načina da se zaštite ugrožene vrste.

- Osnovni instrument za zaštitu ugroženih vrsta je postojanje zakonodavnog okvira s propisanim merama zaštite vrsta i njihovih staništa i stavljanje pod zaštitu najvrednijih područja. Osim toga, važan je i inspekcijski nadzor i primena propisane kaznene politike, kao i obrazovanje i podizanje nivoa svesti o potrebi i značaju očuvanja biološke raznovrsnosti.

Zaštićeno 2.628 vrsta

Najugroženije vrste biljaka i životinja štite se Pravilnikom o proglašenju i zaštiti strogo zaštićenih divljih vrsta biljaka, životinja i gljiva. Pravilnik je donet 2010, a obuhvata 1.760 strogo zaštićenih i 868 zaštićenih vrsta.

Najugroženije životinje Srbije

tekunica
alpska rovčica
medved
livadska voluharica
šareni tvor
bela kanja
veliki tetreb
orao krstaš
velika droplja
modrovrana
orao kliktaš
ražanj
troprsti detlić
crni daždevnjak
alpski mrmoljak

Najugroženije biljke Srbije

hajdučica
kralja Aleksandra
žlezdasti zvončić
Venerina vlas
aldrovanda
zelena jova
Pančićev pelen
alpski različak
Pančićeva omorika
banatski božur