Godinu dana od ubistva Gadafija

Libijom vlada haos!

Vlasti afričke zemlje nisu formirale vojsku, policiju, nisu reformisale pravosuđe, korupcija je raširena, a u nekim delovima još traju borbe

TRIPOLI - Još nema demokratije.
Godinu dana nakon smrti libijskog vođe Moamera el Gadafija, koji je surovo ubijen 20. oktobra 2011, u toj afričkoj zemlji vlada haos. Sadašnji režim nije formirao vojsku, policiju, nije uspostavio kontrolu nad oružjem, nije reformisao pravosuđe, a korupcija je raširenija nego ikad. Gadafijeve pristalice još drže pojedine delove zemlje u kojima se i dalje vode žestoke borbe.

Da se Libijom širi haos, priznao je i predsednik libijskog parlamenta Muhamed el Megarjef.

- Oslobođenje zemlje nije potpuno u nekim regionima. Problem je, između ostalog, grad Bani Valid, jedno od poslednjih uporišta bivšeg režima, u kojem se poslednjih dana vode borbe - naglasio je El Megarjef.

Inače, tokom prethodne nedelje dogodio se jedan od većih napada vladinih snaga na Beni Valid, u kojem je poginulo najmanje 11 ljudi. Takvi napadi s krvavim bilansom događaju se sporadično otkako je Gadafi ubijen.

Predsednik libijskog parlamenta priznao je i da su kašnjenje i nemar u formiranju državnih institucija, vojske, policije i reformi pravosuđa doveli do nezadovoljstva i tenzije u društvu, širenja haosa, nereda i korupcije.

Organizacija Hjumen rajts voč (HRV), koja je pre nekoliko dana objavila da Gadafi nije ubijen u razmeni vatre sa pobunjenicima, već je surovo mučen, ocenila je da novo vođstvo Libije još nije uspostavilo red i mir u zemlji.

- U pokušajima da uspostavi vladavinu prava i demokratiju i danas se oslanjaju na milicije, čiji su članovi odgovorni za pogubljenje Gadafija, njegovog sina Mutasima i 66 zarobljenika iz njegove pratnje - navodi HRV i dodaje da je to verovatno bila osveta pobunjenika iz Misrate, koju su Gadafijevi vojnici držali pod opsadom.


Gde je Gadafijeva porodica

Udovica Safija Farkaš

Mostarka, koja je Gadafiju rodila sedmoro dece, nalazi se u Alžiru, gde su joj vlasti pružile utočište.

Ćerka Ajša

Sa majkom i bratom Muhamedom je u Alžiru. Tamo je rodila devojčicu i dala joj ime Safija.

Sin Saif el Islam

Nalazi se u zatvoru u Zintanu u Libiji, gde bi trebalo da mu počne suđenje.

Sin Saadi

Nekadašnji predsednik libijske fudbalske reprezentacije i libijskih specijalnih snaga, dobio je azil u Nigeru.

Tri sina ubijena su u prošlogodišnjoj pobuni.

Muamer el Gadafi (1942-2011)

♦ na vlasti u Libiji bio 42 godine nakon što je srušio kralja Idrisa
♦ bio poznat po ekstravagantnoj garderobi, telohraniteljkama amazonkama i šatorima koje je razapinjao u zvaničnim posetama širom sveta
♦ Zapad ga je smatrao finansijerom terorizma, bio je prijatelj sa Silviom Berluskonijem i Tonijem Blerom, a pričalo se i da je finansirao kampanju Nikole Sarkozija
♦ libijski narod ga pamti po tome što im je omogućio jeftin, narodni hleb, besplatno školovanje, život bez plaćanja komunalija, po novčanim podsticajima za brak i decu, kao i po poklanjanju stanova