Društvo

Stranci traže manje zarade činovnika

Foto: Tanjug
Zbog krize koja je nastala, međunarodne finansijske instucije traže primenu Zakona o utvrđivanju maksimalnih zarada u javnom sektoru u Srbiji, kazao je Ilić

ČAČAK - Međunarodne finansijske institucije traže ograničavanje zarada u javnom sektoru, izjavio je ministar građevinarstva i urbanizma Velimir Ilić, povodom najave sindikata Nezavisnost i Saveza samostalnih sindikata Srbije da će organizovati proteste i obustaviti rad.

Zbog krize koja je nastala, međunarodne finansijske instucije traže primenu Zakona o utvrđivanju maksimalnih zarada u javnom sektoru u Srbiji, kazao je Ilić, komentarišući najavu sindikata da će organizovati proteste, ukoliko se taj zakon primeni u komunalnim preduzećima.

Ilić nije negirao činjenicu da su u komunalnim ustanovama plate male, naročito zaposlenima koji su direktni izvršioci posla.

"Zaposleni koji, recimo čiste ulice zaista imaju mala primanja", istakao je Ilić, ukazujući da su u nekim javnim preduzećima "pojedinci primali plate kao cela Vlada Srbije".

"Direktor Agencije za kontrolu letenja je primao platu kao svi ministri zajedno, to je nedopustivo i svi treba da snosimo teret krize. Smatram da direktori javnih ustanova treba da imaju maksimalan iznos zarade do dve poslaničke plate. Nije u redu da pojedini čelnici, recimo EPS-a, JAT-a ili NIS-a imaju deset puta veću platu nego članovi Vlade", kazao je ministar.

Govoreći o ruskom kreditu od milijardu dolara, Ilić je rekao da on ne znači da Srbija neće dalje sarađivati sa Svetskom bankom i drugim međunarodnim finansijskim institucijama, napominjući da uskoro treba da započnu zvanični razgovori i sa Međunarodnim monetarnim fondom.

Ilić je ocenio da je taj ruski kredit veoma povoljan, podsećajući da je 300 miliona dolara namenjeno srpskom budžetu.

"Nama je Rusija izašla u susret da premostimo jedan težak period, jer je prethodna vlada ostavila veliko budžetsko zaduženje", istakao je Ilić.

Komentarišući situaciju u fabrici hartije "Božo Tomić" u Čačku, Ilić je istakao da je to mpreduzeće uništila Agencija za privatizaciju, navodeći da je "doveden čovek iz Bugarske, sumnjive prošlosti, koji je ovo nekada uspešno čačansko preduzeće zadužio, uništio i nestao".

Prema njegovim rečima ista sudbina je zadesila "Stočar", "Žitopromet", "Poljopromet", Veterinarsku stanicu i "Niskogradnju".

"Neko mora da odgovara, jer je Čačak oštećen za milione evra, a hiljade ljudi je ostalo bez posla ", naglasio je Ilić, ističući da je i za to odgovorna Agencija za privatizaciju, a Vlada bi trebala da pomogne Fabrici hartije da pokrene proizvodnju