Redovne kontrole su spas!
Čekate prvu bebu a mlađe ste od 18 ili starije od 35 godina? Imale ste povišen pritisak u prethodnoj trudnoći? Čekate blizance? Imate dijabetes? Patite od nekog autoimunog poremećaja ili vaskularnog i bubrežnog oboljenja? Bili ste gojazni pre trudnoće?
Ako ste na više od jednog pitanja odgovorili sa da, nalazite se u rizičnoj grupi i imate predispoziciju da obolite od preeklampsije i eklampsije, stanja rizičnog za majku i plod.
Šta je sad pa to, pitate se.
Dr Jasmina Lapčević Pešić, ginekolog u Zemunskoj bolnici, kaže za Dr Kurir da je to povišen krvni pritisak koji se javlja između dvadesete nedelje trudnoće i prve nedelje posle porođaja.
- Dijagnozu postavljamo kontinuiranim merenjima krvnog pritiska, ako dva puta uzastopno sistolni bude viši od uobičajenog za 30 mmHg, a dijastolni za 15 mmHg. Hipertenzija udružena sa gubitkom proteina u mokraći označava se kao preeklampsija. Kada se pored toga jave i grčevi ili koma, reč je o ozbiljnoj komplikaciji u trudnoći, koju nazivamo eklampsija - kaže dr Lapčević Pešić.
Prema njenim rečima, hipertenzija komplikuje oko do 11 odsto svih trudnoća, preeklampsija se javlja u 6-7 odsto, a eklampsija u 0,5 odsto trudnoća.
- Svetska zdravstvena organizacija procenjuje da godišnje do 200.000 žena u svetu umire usled tih poremećaja. Na bolest posumnjamo kad oteknu noge, ruke ili lice trudnice, kao i ako ima nagli i veliki skok u težini. Stanje može da bude izuzetno opasno po njen život, jer zahvata kardiovaskularni, bubrežni, krvni i nervni sistem - navodi naša sagovornica i dodaje da i beba zbog svega toga pati.
Lečenje
Dr Jasmina Lapčević Pešić kaže da, čim se uoče prvi simptomi preeklampsije, trudnica mora da ide u bolnicu.- Više puta dnevno merimo joj pritisak, analiziramo krv i urin i pratimo stanje ploda. Lečenje se sprovodi antihipertenzivima, sedativima, antikonvulzivima i antiagregacionim lekovima, ali čudesnog leka koji bi otklonio uzrok i trajno rešio problem, nema - navodi ona.