Piletina s mlincima
Mlinci se najčešće spremaju sa ćuretinom ili piletinom, ali i samostalno - obare se i preliju uljem, odnosno mašću od pečenja.
Sastojci
♦ 300 g mlinaca (možete kupiti domaće na pijaci)
♦ 1/2 kg pilećeg belog mesa
♦ 4 dl kisele pavlake
♦ 4 dl neutralne pavlake za kuvanje
♦ 1 l supe
♦ sir kačkavalj, trapist ili gorgonzola
Priprema
Pomešati kiselu i neutralnu pavlaku. Piletinu iseckati na kockice, posoliti je i pobiberiti a potom kratko propržiti na ulju. Kad porumeni sa svih strana, skloniti je s vatre i u tiganj dodati pavlaku. U litru vode skuvati kocku supe. Mlince iskidati i staviti u veći vatrostalni sud, preliti vrućom supom i ostaviti minut-dva da dobro upiju tečnost. Nakon toga ih iscediti, ali ne bacati supu koja je preostala, pa ih pomešati s pavlakom i mesom i ponovo prebaciti u vatrostalni sud. Odozgo ih možete preliti preostalom supom i narendati sir (preporučujemo trapist, mada su ukusni i sa gorgonzolom ukoliko volite jači ukus). Peći na 180 stepeni dok voda ne ispari i dok se mlinci i meso ne zapeku!
Domaći mlinci
Peku se u rerni, a oni pečeni na plotni starinskog šporeta su najbolji - krckavi, mirisni i ukusni.
Sastojci
♦ 1 jaje
♦ 600 g brašna
♦ 1 kašika soli
♦ malo ulja
♦ 1 dl vode
Priprema
Od ovih sastojaka umesite tvrđe testo. Ostavite ga malo da odstoji pa ga podelite na tri jednaka dela. Svaku kuglicu oklagijom na prethodno dobro pobrašnjavljenoj drvenoj dasci razvijte što tanje možete u krug. Pecite na 200 stepeni u okrugloj tepsiji koju ste takođe malo posuli brašnom. Prvi mlinac se peče malo duže, a druga dva brže, tako da bi bilo dobro da budete kraj rerne, da se ne prepeku. Kad su pečeni, izlomite ih.