Kako nas je bivši predsednik brukao po svetu

Tadić: Putine ulaži u Bosnu, a ne u Srbiju!

Na pitanje šta može da učini za Srbiju, Boris Tadić odgovorio Putinu da „u Tuzli izgradi najveće skladište gasa u Evropi“!

BEOGRAD - Il’ mu geografija nije jača strana, ili....
Bivši predsednik Srbije Boris Tadić tražio je u januaru 2008. godine, prilikom potpisivanja gasnog sporazuma Srbije i Rusije, da Rusi pomognu Srbiju gradnjom skladišta gasa u Tuzli?! Ovo je u emisiji „Ćirilica“ na TV Hepi otkrio potpisnik tog sporazuma, sada ministar građevinarstva Velimir Ilić.

- Na ručku posle potpisivanja sporazuma Putin je pitao Borisa Tadića, tadašnjeg predsednika Srbije, šta Rusija može da učini za Srbiju, šta nam je u tom trenutku najvažnije. Na opšte zaprepašćenje prisutnih, Tadić je kao najveći prioritet naveo izgradnju skladišta gasa u napuštenim rudnicima soli kod Tuzle - kaže Ilić i dodaje:

- Zbunjeno, Putin ga je pitao zašto kod Tuzle kad tamo i nema Srba, na šta mu je Tadić rekao da bi to bilo važno za Evropsku uniju! Predsednik Rusije mu je poručio da u EU može da kupi kravatu ili košulju, ali da ih neće pustiti da oni drže ventil za gas i uvređeno napustio ručak.

U razgovoru za Kurir Ilić kaže da je Tadić svojevremeno obrukao celu zemlju kako bi se „ušlihtao Evropskoj uniji“.

- Kada je Tadić kao najveći interes Srbije naveo skladište gasa kod Tuzle, svi smo se nasmejali, a on se čak iznenadio čemu se to smejemo. Bilo je izuzetno neprijatno. Tadić je to, siguran sam, rekao da bi se ušlihtao EU, da bi dokazao kako je važan, a ispao je smešan. Bilo mi je muka. A tek ponašanje Tadićevih ljudi, nejedinstvo državnog vrha videlo se na svakom koraku - navodi Ilić.

Delegaciju koja je tada posetila Moskvu činili su pored Velimira Ilića i Borisa Tadića, i ljudi iz predsednikovog kabineta, kao i tadašnji premijer Koštunica sa svojom svitom.

Ilić: Putin se strašno naljutio, pitao je Tadića gde je tu interes srpskog naroda, a istina je da je Boris to predložio da bi se ušlihtao EU

Tadić nije dao Koštunici stolicu da sedne

U vreme potpisivanja sporazuma sa Rusijom rivalitet Tadića i Koštunice bio je na vrhuncu, a jeftine političke igrice iz Beograda prebacile su se i u Moskvu.

- Za stolom je trebalo da sede Koštunica i Tadić s jedne strane, a Putin i Medvedev sa druge. Međutim, neko je iz Tadićeve svite sklonio jednu stolicu, tako da Koštunica nije imao gde da sedne. Na kraju je sam Putin morao da interveniše - kaže Ilić.