100 dana malo za zaokret iz krize koja traje 8.000 dana
BEOGRAD - Ekonomista Dragan Đuričin smatra da je 100 dana vlade kratak period da bi se napravio zaokret iz krize koja traje više od 8.000 dana. Đuričin je u izjavi naveo da se vlada, pre svega, skoncentrisala na održavanje likvidnosti države i solventnosti privrede.
"Kada kažem likvidnost države mislim na isplatu zarada u javnom sektoru, penzija i finansiranje infrastrukturnih aktivnosti, najpre socijalne infrastrukture, a kada kažem solventnosti privrede mislim na smanjivanje implicitnih troškova finansiranja i cene kapitala", naveo je on.
Podsetivši da je u fiskalnom delu došlo do određenih relaksacija koje treba da smanje troškove finansiranja privrede i učine je nešto profitabilnijom, on je rekao da je to bio neminovan korak u privredi koja još uvek više troši nego što proizvodi.
"Takođe, to je prvi korak u privredi koja nije aktivizirala investicije započete u prethodnom periodu i koja mora da otkloni niz administrativnih barijera koje stoje na putu realizacije tih investicija", naveo je Đuričin.Prema njegovim rečima, u prvih 100 dana rada vlade ima dosta stvari koje predstavljaju održavanje privrede u životu i pripremu za podizanje nivoa ekonomskih aktivnosti kroz investicije.
"U tom smislu mislim da se vlada opravdano orjentisala na javni sektor kao nosilac razvoja, pre svega na energetiku, prehrambenu industriju,oslonjenu na poljoprivredu i infrastrukturu. To su značajne investicije sa bitnim multiplikatorom, ali njihovo aktiviranje zahteva značajno vreme", naveo je Đuričin.On je ocenio da je šteta što prethodna vlada takve investicije nije započela i što nemamo njihove efekte u ovom periodu.
„Ne treba zaboraviti da se mi i dalje nalazimo u veoma teškom stanju i da kao zemlja treba da stegnemo kaiš i radimo veoma inteligentno da bi preživeli u ovom periodu", upozorio je Đuričin.On je podsetio da su napori vlade rezulturali padom cena državnih obveznica, odnosno da je cena duga Srbije manja u odnosu na prethodni period.
Kako je naveo, potreba da se održi likvidnost države novim zaduživanjem je ipak realizovana uz manju cenu duga i to je dobar rezultat, a posebno je važno što je cena duga u Srbiji uporediva sa mnogo potentnijim privredama,poput privrede Slovenije.
„Budućnost je veoma neizvesna ne samo za nas već za naše neposredno okuženje. Srbija će imati budućnost samo ukoliko uspe da održavajući likvidnost države i solventnost privrede stvori uslove za investicije", rekao je Đuričhin, ukazavši da je potrebno vreme da bi se investicije pripremile i aktivirale.On je mišljenja da će se posle toga, verovatno, popraviti i situacija po pitanju zaposlenosti.
„Najvažnije je eliminisati razliku između realno ostvarenog i mogućeg rasta bruto domaćeg proizvoda. To je suštinski problem, glavna strukturna nestabilnost u našoj privredi koja prouzrokuje sve ostale probleme", zaključio je Đuričin.