Zlatku Lagumdžiji pozlilo, noć proveo u bolnici
SARAJEVO - Predsedniku Socijaldemokratske partije BiH (SDP) Zlatku Lagumdžiji pozilo je sinoć tokom gostovanja na televiziji Federacije BiH (FTV).
On je od voditeljice zatražio čašu vode, a onda je ustao i napustio studio. Emisija je prekinuta. Lagumdžiju je vozilo Hitne pomoći prebacilpo u Klinički centar univerziteta u Sarajevu gde mu je ukazana medicinska pomoć.
"Zlatko Lagumdžija, koji je proveo noć na Klinici urgentne medicine Kliničkog centra u Sarajevu, je dobro i danas bi mogao da napusti bolnicu. Lagumdžija je tokom noći podvrgnut kompletnoj dijagnosti i utvrđeno je da se radi o hroničnoj iscrpljenosti, rekla je portparolka Kliničkog centra Biljana Jandrić.
Lagumdžiji je pozlilo sinoć tokom učestvovanja u emisiji "Dnevnik D" Federalne TV i odgovarao na pitanja o dogovoru postignutom prethodnog dana sa liderom SNSD-a Miloradom Dodikom o rešenjima za izlazak BiH iz krize.
"Zaprepašten sam jer čitav dan slušam vrlo ozbiljne ljude i institucije koji su rezolutno protiv potpisanog sporazuma između SDP-a i SNSD-a, a da ga nisu ni pročitali", rekao je Lagumdžija. On je dodao da su napadi zasnovani na nečemu što "uopšte nije rečeno, nije potpisano i što se uopšte ne nalazi u sporazumu".
"Sporazum predviđa realizaciju Mape puta iz Brisela, kreiranje atmosfere dogovaranja i dijaloga putem kojih ćemo doći do rešenja iz kojih svi dobijamo više. Kompletno drugo poglavlje ovog Sporazuma posvećeno je isključivo ekonomiji pokretanju ekonomije, reindustrijalizacije zemlje, zaštiti proizvodnje...
U Sporazumu je i poglavlje koje se odnosi na efikasnost institucija i jačanje uloge države", pojasnio je Lagumdžija.
On je u potpunosti odbio špekulacije prema kojima će tužioci, prema novom sporazumu dve stranke, dalje raditi pod političkim uticajem. Organizacije civilnog društva u BiH najoštrije su osudile potpisani sporazum u Sarajevu između Dodika i smatrajući da on "udaljava BiH od ispunjavanja uslova neophodnih za podnošenje kredibilne aplikacije za članstvo u EU".
Osamnaest udruženja iz BiH, među kojima Transparensi internešnal, Centri civilnih inicijativa, Evropski istraživački centar i drugi, smatraju sporazum štetnim "jer će rezultate znatnog broja reformi u BiH relativizovati ili čak poništiti".
Nevladin sektor je ovaj sporazum nazvao dokumentom "čija realizacija može dovesti do nesagledivih i nepovratnih štetnih posljedica". I opozicione partije u BiH su uglavnom osudile sporazum između vladajućih partija SNSD-a i SDP-a, navodeći da " Milorad Dodik i Zlatko Lagumdžija nemaju pravo da odlučuju u ime naroda o najvažnijim pitanjima", te da je reč o "kalkulacijama za ostanak u vlasti".
Sarajevski mediji navode da je "ucenjeni Lagumdžija pristao je na sve zahteve Milorada Dodika", te da je potpisanim sporazumom "Lagumdžiji osiguran ostanak u ministarskoj fotelji, a Dodiku dalja mogućnost decentralizacije državnih institucija BiH".