KIKINDA: Dobila noge!
Uramljena povelja za toleranciju koju je krajem 2003. godine za toleranciju Opštini Kikinda dodelila Misija OEBS kao da je u zemlju propala. Da je, kako se sumnja, povelja nestala u periodu između 2004. i 2008. godine kada je predsednik opštine bio nekadašnji radikal, a sada član predsedništva SNS dr Branislav Blažić, slučajno je otkrila direktorka Centra za podršku ženama Marija Srdić. Pre mesec dana uputila je dopis lokalnoj samoupravi u kojem je zatražila dozvolu da skenira i fotografiše povelju OEBS , za potrebe biltena tog udruženja. Nakon nekoliko dana odgovoreno joj je da uramljene diploma nema nigde. Ni detaljna pretraga svih arhiva u gradskoj kući koju je naložio načelnik Opštinske uprave Branko Ljuboja (DS) nije dala rezultate:
"Ne bih nikoga da optužujem. Moguće je da je negde zaturena, ali je 2008. godine nismo zatekli na mestu gde bi takva nagrada trebalo da stoji. Nije bila u predsedničkom kabinetu, sali opštinskog veća ili u Svečanoj sali", kaže Ljuboja.
Prozvani bivši predsednik opštine dr Branislav Blažić tvrdi da nikada nikome nikada nije palo na pamet da baci neku nagradu koju je opština Kikinda dobila u prethodnom periodu:
"Govoriti sada da se nešto desilo između 2004. i 2008. godine i praviti insinuacije kako je povelja bačena najobičnije su budalaštine. Zašto ne postavljaju pitanje kakva je sudbina ove nagrade u periodu od 2008. do 2012. godine? Šta su oni uradili sa nagradom OEBS-a ? Sa kojim pravo može bilo ko da mi spočitava tako nešto i osuđuje me?", pita se dr Blažić.
Nagradu za tolerancinju nekadašnjem predsedniku opštine Kikinda Dušku Radakoviću (LSV) uručio je ambasador OEBS Mauricio Masari. Do 2004. godine nalazila se u kabinetu predsednika opštine, ali je u međuvremenu nestala.
S. U.
Da se utvrdi odgovornost
Kada iz kabineta predsednika opštine nestanu dokumenti koji imaju posebnu vrednost za Kikindu i njene građane, onda mora da se utvrdi čija je to odgovornost. Pored povelje OEBS nestala je i nagrada Vlade Vojvodine za ravnopravnost polova iz 2004. godine. Ne mogu da se otrgnem utisku da kako se koja ideologija smenjuje, tako se brišu uspesi prethodnika - kaže Marija Srdić koja je od 2000. do 2004. godine u opštini Kikinda bila zadužena za rodnu ravnopravnost.