Svedoci: Dragićeve cene opreme bile niže od tržišnih
ZRENJANIN - U Zrenjaninskom Osnovnom sudu nastavljeno je ponovljeno suđenje Miletu Dragiću, optuženom za zloupotrebu ovlašćenja u privredi, a jedan od svedoka je izjavio da su Dragićeve cene pri sklapanju ugovora sa Ministarstvom odbrane, bile niže od tržišnih.
Dragiću, vlasniku zrenjaninske firme "Proizvodnja Mile Dragić", sudi se i za nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija.
Po prvoj tački optužnice, Dragić se tereti da je, u nameri da pribavi protivpravnu imovinsku korist za preduzeće, grubo povredio ovlašćenja tako što je prilikom zaključenja ugovora sa Ministarstvom odbrane Srbije i Crne Gore naveo veći iznos cena "maskirnih sredstava" od tržišnog.
Pred sudskim većem zrenjaninskog Osnovnog suda, kojim je predsedavala sudija Ljiljana Aćimović, saslušan je i Milovan Andrić, koji je 2005. godine potpisao sporni ugovor, i koji je tada bio načelnik Odeljenja za ekonomsko-pravne poslove Ministarstva odbrane.
Svedok je rekao da "Proizvodnja Mile Dragić" ničim nije bila ograničena u formiranju cene jer nije pripadala grupaciji odbrambene industrije, a da to jeste bila, onda bi Ministarstvo odbrane određivalo cenu.
Andrić je objasnio da je ponuda kompanije "Mile Dragić" prihvaćena uz ugovor, ali da su cene prihvaćene kao orijentacione, uz obavezu da Ministarstvo odbrane utvrdi konačne cene tokom realizacije ugovora.
Upitan da li je cena maskirnih mreža koje je ponudila Dragićeva kompanija odgovarala tržišnoj, on je rekao da je kasnijom proverom utvrđeno da je cena bila i niže od onih koje, za slične proizvode, nude proizvođači u svetu.
"Treba imati na umu i to da, po važećim propisima, domaći proizvođači mogu ponuditi i do 25 odsto veću cenu od stranih, ali se to ovde nije desilo", rekao je Andrić.
Tokom današnjeg ročišta saslušan je i Mile Bogdanović koga tužilac tereti da je bio potpisnik spornog ugovora.
On je izjavio da je od maja 2005. do maja 2006. godine bio načelnik Uprave za snabdevanje Ministarstva odbrane, ali je u vreme potpisivanja ugovora bio na godišnjem odmoru.
Danas je, na predlog branilaca, saslušan i Dragomir Đorđević profesor fakulteta koji je 22 godine radio u Ministarstvu odbrane, a koji je govorio o načinima nabavke vojne opreme.
Suđenje Dragiću je ponovljeno jer je Apelacioni sud u Novom Sadu uvažio žalbu tuilaštva i ukinuo presudu Osnovnog suda u Zrenjaninu iz juna 2010. godine, po kojoj je Dragić oslobođen optužbi za zloupotrebu ovlašćenja u privredi i nedozvoljeno držanje oružja, jer nije dokazano da je počinio krivična dela za koja je optužen.
Apelacioni sud koji je predmet vratio prvostepenom sudu, utvrdio je da je žalba osnovana i da je prvostepena presuda doneta na osnovu pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja kao posledice površne ocene izvedenih dokaza.
Predmet spora je ugovor između firme "Mile Dragić" i Vojske SCG iz 2005. vredan 176 miliona evra, za koliko je navodno oštećena država.
Optužbe u ovom predmetu i kvalifikacija krivičnog dela za koje se Dragić tereti menjane su više puta, a pošto se Okružni sud u Beogradu proglasio nenadležnim za suđenje Dragiću predmet je ustupljen zrenjaninskom Osnovnom sudu.
Suđenje Miletu Dragiću će biti nastavljeno 17. decembra.