Obeležena Međunarodna nedelja borbe protiv tumora mozga

Ne zaboravite na pacijente!

Obolelima često nisu dostupne radioterapija i hemoterapija, a procedura za dobijanje savremene terapije je komplikovana

Tumori mozga su među najtežim oboljenjima. Na 100.000 stanovnika oboli pet do 15 ljudi.
Tačan uzrok njihove pojave još nije poznat, mada se razmatraju uticaji spoljnih kancerogenih faktora i spontanih mutacija u organizmu, navode u Udruženju obolelih od tumora mozga povodom prošlonedeljnog obeležavanja Međunarodne nedelje borbe protiv tumora mozga.

- Od svih tumora mozga, primarni ili oni koji su nastali baš na mozgu čine devet odsto, dok ostatak predstavljaju metastaze raka drugih organa. Od primarnih tumora 54 odsto su takozvani glioblastomi, koji su najmaligniji i najteži za lečenje. Procenjuje se da u našoj zemlji godišnje oboli oko 250 ljudi baš od te vrste raka - kažu u Udruženju.

Kako objašnjavaju, simptomi bolesti nisu specifični i mogu da budu vrlo raznoliki.
- Pacijenti mogu da imaju glavobolju, mučninu i povraćanje. Uglavnom ih porodica odvede kod lekara zbog različitih oblika promena ponašanja, kao što su poremećaji govora, vida, sluha, pamćenja... Pogađaju ljude između 45 i 65 godina starosti, ali poslednjih godina postoji sve veći broj obolelih među mlađom populacijom. Nažalost, bez terapije ovi pacijenti žive samo do tri meseca. Glioblastom se leči hirurškim putem, nakon čega sledi radioterapija i hemoterapija. Problem je što obolelima često nisu dostupne radioterapija i hemoterapija, a procedura za dobijanje savremene terapije je komplikovana i nedovoljno su informisani - kažu u Udruženju obolelih od tumora mozga.