OPREZ: Kako nam kradu novac s računa
BEOGRAD - Otvorite četvore oči.
Dovitljivi prevaranti kojima je „posao“ da iz banaka kradu tuđ novac osmislili su gomilu načina na koje to mogu uraditi a da to i ne primetite.
Omiljena meta lopova su računi velikih kompanija koje dobro posluju. Osim krađe novca s računa pomoću lažnih naloga za isplatu, tu je i prebacivanje novca s računa firme u drugu banku, kao i podizanje uz falsifikovana lična dokumenta, krađa novca s računa firmi na bankomatima pomoću neponištenih biznis platnih kartica, podizanje tuđe ušteđevine s falsifikovanim dokumentima...
- Desila su se dva slučaja kada je s računa iz banke pomoću falsifikovanih ličnih dokumenata podignuto po 300.000 evra tuđe ušteđevine. Pokušaj krađe milion evra s računa jednog štediše otkriven je jer je prevarant zaboravio da se podizanje velike sume novca mora najaviti dan ranije. Nisu retki slučajevi kada se s računa velikih kompanija koje imaju dosta novca lažnim nalozima za prenos pare prebacuju na račun fizičkog lica u drugoj banci i istog momenta podižu uz lažna dokumenta i falsifikovani potpis - objašnjava sagovornik Kurira iz jedne banke i dodaje da te firme uglavnom tek posle nekoliko meseci od policije saznaju da ih je neko opljačkao.
Prevaranti se otkriju uglavnom kad se polakome i počnu da povećavaju visinu sume koju kradu.
- Lopov za mesec dana s računa neke velike firme pomoću dva-tri naloga skine 500.000 dinara, a u firmi o tome pojma nemaju. Kad im se krađa omili i kad preteraju s iznosom u jednoj firmi, onda se otkriju krađe u svim firmama od kojih su krali - objašnjava izvor Kurira.
Načini krađe novca:
1. lažnim karticama na bankomatima
2. lažnim nalozima za isplatu i prenos novca
3. podizanjem štednje s falsifikovanom dokumentacijom
4. lažnim kreditnim karticama
5. preko bankomata pomoću neponištenih biznis platnih kartica
6. uzimanjem koda korisnika računa prilikom plaćanja preko interneta
7. službenik banke prisvoji novac koji je klijent uplatio da bi ranije otplatio kredit
Čuvajte se interneta
Kriminolog Zlatko Nikolić iz Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja ističe da mnogi ljudi koji iz pomodarstva koriste internet za plaćanje računa bivaju opljačkani.
- Prevaranti korisnicima interneta šalju obaveštenje da su dobili nagradu. Ako oni u to poveruju i slede uputstva koja im se daju, prevaranti otkrivaju njihov PIN kod, pomoću kojeg im kradu novac s računa - kaže Nikolić.