Srpskom meteorologu zlatna medalja za numeričke prognoze
BEOGRAD - Dopisni član SANU, prof. dr Zaviša Janjić ovogodišnji je dobitnik prestižne međunarodne nagrade za meteorologiju, IMO nagrade, koju dodeljuje Svetska meteorološka organizacija, specijalizovana agencija UN, a tim povodom on je danas bio gost Akademije.
Prof. Janjića su za tu prestižnu nagradu predložile Republika Srbija i SAD, gde inače ovaj naučnik živi, a nagrada, zlatna medalja, koja će biti uručena tokom maja naredne godine, pripala mu je za izvanredan doprinos u razvoju teorije i prakse modeliranja atmosfere i numeričke prognoze vremena.
Janjić je kreator četiri generacije atmosferskih modela koji se godinama koriste u naučne i obrazovne svrhe u službama za prognozu vremena širom sveta, rekao je na svečanosti u SANU prof. Borivoj Rajković i naveo da se ovaj svetski proznati naučnik našao u društvu kolega koji su svojevremeno napravili prvu prognozu vremena u istoriji čovečanstva.
"Sa Zavišinim modelom i mi u Beogradu smo videli da će uragan Sendi udariti u Njujorku", rekao je Rajković na svečanosti kojoj su prisustvovali predednik SANU Nikola Hajdin, članovi Izvršnog odbora, potpredsednici SANU i drugi.
Ističući da je za SANU uspeh profesora Janjića velika čast, Hajdin je ukazao da je Janjićev rad važan u svetskim razmerama i vrednost za čitavo čovečanstvo.
Čestitajući u ime Vlade Srbije, direktor Republičkog hidrometeorološkog zavoda Milan Dacić naveo je da je višegodišnja saradnja sa ovim naučnikom doprinela da Zavod bude uvažavan u svetskim razmerama.
IMO nagrada, nosi ime prethodnice Svetske meteorološke organizacije, Internacionalne Meteorolološke organizacije (IMO) koja je osnovana 1873, dodeljuje se svake godine od 1956. i najviša je i najprestižnija u okviru meteorološke nauke.
Nagrada je analogna Nobelovoj nagradi u drugim naučnim disciplinama, a među dobitnicima IMO nagrade su najveća imena tvoraca savremene meteorologije i klimatologije kao egzaktnih nauka, ali niko, osim prof. Janjića, nije sa ovih prostora. Janjić živi u Americi, ali je započeo svoj naučni rad početkom sedamdesetih godina na Univerzitetu u Beogradu, Katedri za meteorologiju i u Saveznom hidrometeorološkom Zavodu, gde je postavio svoj prvi u nizu modela, tzv. HIBU model.
Profesor Janjić je uspevao da savlada brojne probleme i izazove u svim oblastima matematičkog modeliranja atmosfere, da stalno stvara nove verzije modela zasnovanih na njegovim brojnim inovativnim šemama, numeričkim i za parametarizacije.
Njegovo delo je decenijama tema istraživanja i inspiracija brojnih naučnika širom sveta. Njegovi modeli, pored toga što veoma precizno računaju kratkoročnu prognozu vremena, uspešno se koriste i za klimatske prognoze i istraživanja.Takođe, Janjić stalno pomera granice razmera u kojima se vrše računanja, od početnih par stotina kilometara u regionalnim modelima, do današnjih jedan kilometar.Prof. Janjić je dobio priznanja ne samo u međunarodnoj naučnoj zajednici već i u nizu nacionanih meteoroloških ustanova koje operativno koriste njegove modele za prognozu vremena.
Janjić je za svoj uspeh dobio čestitke od pomoćnika predsednika SAD za nauku i tehnologiju i direktora Kancelarije Bele kuće za naučnu i tehnološku politiku, kao i od predsednika Generalne skupštine Ujedinjenih nacija Vuka Jeremića čiji je gost bio polovinom oktobra.
Zvanično uručenje nagrade, zlatne medalje, biće iduće godine na sastanku Izvršnog saveta Svetske meteorološke organizacije.