Smešna strana izbora u SAD

Obama i Romni gafovima obeležili kampanju

Romni je u Londonu doveo u pitanje sposobnost Britanaca da organizuju Olimpijadu, u Izraelu je uvredio Palestince, dok je Obama razočarao Amerikance, ne uspevajući da na efikasan način izazove protivnika u ključnim oblastima i izgledajući kao da mu je bilo dosadno

VAŠINGTON - Američku predsedničku kampanju 2012. godine obeležio je niz gafova i nepromišljenih taktičkih grešaka i jednog i drugog kandidata.

Američka televizija Si-En-En (CNN) je objavila najinteresantnije momente u predsedničkim kampanjama predsednika Baraka Obame i bivšeg republikanskog guvernera Masačusetsa Mita Romnija.

Romni je u januaru izjavio "da voli da bude u mogućnosti da otpušta ljude koji pružaju usluge", a ta opaska je gotovo trenutno izazvala kritike i podrugljive poruke njegovih rivala.

Republikanski kandidat je kasnije dnevniku "Vol strit džurnal" (Wall Street Journal) rekao da je to bio jedan momenat zbog kojeg će u budućnosti više paziti šta priča.

Romnijev saradnik Erik Fernstrom je u martu izjavio da će jesenja kampanja biti nešto slično piši-briši tabli za decu.

"Možete malo da je protresete i sve počinje iz početka", kazao je Fernstrom. Tu izjavu će tokom cele kampanje protivnici i Obamin tim koristiti kao argumentaciju za kritike da je Romnijeva kampanja neozbiljna.

Obamina administracija je u junu saopštila da će u izbornoj godini prekinuti da deportuje mlade ilegalne imigrante koji su u SAD ušli kao deca, pod uslovom da ispunjavaju određene uslove. Kritičari su ovaj potez shvatili kao ciničan trik za latinoameričke glasače.

Uprkos njegovim ranijim najavama da će u budućnosti paziti šta govori, Romni je u julu, tokom posete Velikoj Britaniji, Poljskoj i Izraelu napravio niz gafova.

Tako je u Londonu doveo u pitanje sposobnost Britanaca da organizuju Olimpijadu, u Izraelu je uvredio Palestince, navodeći da je Jerusalim glavni grad Izraela i da je izraelska kultura igrala važnu ulogu u ekonomskom usponu te zemlje, dok je u Varšavi Romnijev portparol nazvao predstavnike medija pogrdnim imenom, nakon čega im se telefonom izvinjavao.

Konzervativni i republikanski poslovni ljudi su sa ogorčenjem reagovali na Obamino obraćanje u Virdžiniji, 13. jula, kada je rekao da "ako imate biznis, vi to niste izgradili, već je neko drugi učinio da se to dogodi".

Republikanci su kasnije u kampanji na reklamnim majicama i panoima koristili slogan "Mi to gradimo".

Američka glumačka legenda Klint Istvud je postao zvezda raznih viceva i anegdota kada je 30. avgusta na republikanskoj konvenciji konfuzno razgovarao sa praznom stolicom, na kojoj je sedeo imaginarni lik Baraka Obame.

Kada je 11. septembra u američkom konzulatu u Bengaziju, u Libiji, u nasilju koje eskaliralo posle protesta muslimana zbog antiislamskog amričkog filma, ubijen ambasador SAD Kris Stivens i još trojica američkih diplomata, republikanci su okrivili Obaminu administraciju za neuspeh u prepoznavanju bezbednosnih pretnji u tom regionu.

Romni je 17. septembra izjavio da će 47 odsto Amerikanaca koji zavise od socijalne pomoći "bez obzira na bilo šta glasati za predsednika" SAD, nakon čega je gotovo trenutno opao njegov rejting u istraživanjima javnog mnjenja.1

Si-En-En podseća da je tom izjavom Romni uspeo da uvredi Palestince, Latinoamerikance i gotovo polovinu glasača, na koje inače i sam računa na izborima.

U prvoj televizijskoj debati sa Romnijem, 3. oktobra, Obama je, podseća Si-En-En, razočarao Amerikance, ne uspevajući da na efikasan način izazove protivnika u ključnim oblastima i izgledajući kao da mu je bilo dosadno.

Njegov letargični nastup kritikovali su brojni politikolozi i voditelji večernjih programa, a rejting mu je trenutno opao.

Romni je tada po prvi put poveo u istraživanjima javnog mnjenja, sa 48 odsto podrške glasača naspram 47 procenata Amerikanaca koji su bili za Obamu.

U drugom televizijskom sučeljavanju 16. oktobra Romni je izjavio da je za vreme njegovog mandata guvernera Masačusetsa zaposlio "pregršt žena" kako bi pospešio raznolikost svog kabineta, što je izazvalo masu pošalica i kritika na Internetu. S druge strane, Obama je, kako podseća Si-En-En, u toj debati ostavio znatno uverljiviji utisak.