SAN MARKOS - Broj žrtava zemljotresa jačine 7,4 stepena Rihterove skale, koji je juče registrovan u Tihom okeanu kod obala Gvatemale, popeo se na najmanje 48, srušene su kuće, uništeni automobili i putevi, a potres se osetio i u susednim državama.
Većina poginulih pronađena je ispod ruševina u okolini grada San Markos, na zapadu Gvatemale, u planinskom regionu duž granice sa Meksikom.
Zbog klizišta koje je zemljotres pokrenuo blokirani su auto-putevi, a rad spasilačkih ekipa je otežan, navodi Rojters.
Epicentar potresa bio je oko 45 kilometara jugozapadno od Ćamperika, u Gvatemali, na dubini od 42 kilometra, naveo je Američki geološki zavod.
Ovo je najsnažniji zemljotres koji je pogodio tu centralnoameričku državu od 1976. godine kada je u zemljotresu jačine 7,5 stepeni po Rihteru poginulo više od 20.000 ljudi.
Predsednik Oto Peres je, posle obilaska San Markosa, potvrdio da je poginulo 48 osoba, dodajući da je sudbina još 23 lica nepoznata, dok su 153 osobe smeštene u prihvatilišta.
"Veoma je tužno videti ljude koji čekaju da budu pronađeni članovi njihovih porodica koji su jos ispod ruševina. To je velika tragedija i mi ćemo učiniti sve što je u našoj moći da pomognemo porodicama koje pate", izjavio je Peres u San Markosu.
Spasioci su čitave noći izvlačili tela ispod ruševina kojima su prekrivene ulice San Pedro Sakatepekesa u San Markosu, dok su meštani posmatrali i procenjivali štetu.
"Hvala Bogu da smo živi. Iskreno rečeno, samo nekoliko porodica je stradalo, ali mi smo zajednica koja se drži zajedno", kaže stanovnik Arnulfo Portiljo.
U San Kristobal Kuću, takođe u San Markosu, poginuli su svi članovi 11-člane porodice osim jednog. Preživeo je samo 17-godišnji sin, ispričao je vatrgoasac volonter Ovidio Fuentes za lokalnu radio stanicu.
Lokalni direktor Crvenog krsta Karlos Enrike Alvarado rekao je da je samo u gradu San Markos uništeno 75 kuća, a vlasti su saopštile da su zbog štete na zgradi zatvora morali da premeste 101 zatvorenika u drugi zatvor.
Peres, koji je objavio trodnevnu žalost, kazao je da su Španija i Venecuela ponudile pomoć. Vlasti su podelile 16.000 porcija hrane i mobilizovale više od 2.000 vojnika da pomognu spasiocima. Ministarstvo energetike je objavilo da je 73.000 ljudi ostalo bez struje.
Usled zemljotresa, snažno su se zatresle zgrade u Gvatemala Sitiju koji je od epicentra udaljen 161 kilometar, pa su zaposleni evakuisani iz zgrada, ali su se ubrzo vratili na posao.
Zemljotres se osetio i u El Salvadoru, i čak u Meksiko Sitiju, koji je od epicentra udaljen više od 1.223 kilometara, gde su neki ljudi, takođe istrčali iz kuća i kancelarija.
Pacifički centar za upuzoravanje na opasnost od cunamija, saopštio je da je mali cunami registrovan na obali Gvatemale, mada nema izveštaja o šteti.