"Dom za s uma sišavši" pripada psihijatriji
Odbor za revitalizaciju i zaštitu Doktorove kule od prenamene formiran je prošle nedelje, a nastao je zbog inicijative SO Savski venac da se to zdanje, staro 150 godina, rekonstruiše i pretvori u Roditeljsku kuću, u kojoj bi bila smeštena deca obolela od raka i njihovi roditelji.
Prof. dr Jovan Marić, predsednik Odbora, kaže da shvata humanu inicijativu da se za članove porodica teško obolele dece pronađe smeštaj, ali da Doktorova kula nije prikladno mesto za to.
- Pozdravljam ideju da se za majke bolesne dece pronađe prostor kako bi mogle da budu pored svog deteta, jer kao psihijatar znam koliko prisustvo majke može da pomogne u lečenju teških bolesti. Ipak, ovaj prostor nije adekvatan za to, jer se nalazi u središtu bolnice u kojoj borave teški duševni bolesnici. Svi moramo da se založimo za to da što pre majkama pronađemo neki drugi prikladan prostor - naveo je dr Marić i dodao da staro zdanje ima važnu istorijsku ulogu jer pokazuje koliko je u Srbiji duga tradicija lečenja psihijatrijskih bolesnika.
Doktorovoj kuli, kaže prof. dr Milutin Nenadović, direktor bolnice "Dr Laza Lazarević", treba revitalizacija i restauracija, ali ne i kompletna rekonstrukcija i promena namene.
- Možda se stekao utisak da se ova zgrada ne koristi. Ovde se, međutim, svakodnevno obavlja psihoterapijski rad sa bolesnicima. Umesto da opština obezbedi novac za konzervaciju i restauraciju ovog spomenika srpske medicine, oni su raspisali tender za izbor najpovoljnijeg ponuđača koji će izvršiti rekonstrukciju - kaže taj stručnjak.
Doktorova kula izgrađena je 1824. godine kao porodična kuća dr Vita Romite, lekara kneza Miloša. Od 1861. godine, tokom vladavine Mihajla Obrenovića, ona je počela da služi za smeštaj duševnih bolesnika pod nazivom "Dom za s uma sišavši". Zbog svojih kulturnoistorijskih i arhitektonskih vrednosti, kao i njene zdravstvene namene, 1965. proglašena je za spomenik kulture.