Da li ste ikad razmišljali o sastojcima duvanskog dima? Ne? Greška.
Duvanski dim je kompleksni zagađivač vazduha koji sadrži više od 4.000 različitih hemijskih sastojaka u formi gasova i čestica. Među njima su otrovi nikotin, vodonik-cijanid, ugljen-monoksid, sumpor-dioksid, amonijak, formaldehid... Možda vam ovi komplikovani nazivi ništa ne znače, ali nikotin je, na primer, otrov za bubašvabe, vodonik-cijanid gas kojim su se ranije izvršavale smrtne kazne, ugljen-monoksid jedan od najjačih otrova, koji blokira snabdevanje organizma kiseonikom, a formaldehid tečnost za balsamovanje. Dim još sadrži 43 kancerogene supstance, od kojih je 11 uvršćeno u prvu grupu izazivača raka. Samo neke od njih su arsen, koji je vrlo toksičan polumetal, zatim hrom, nitrozamini, koji se uglavnom koriste za proizvodnju kozmetike i pesticida, kao i benzopiren, aromatični ugljovodonik iz katrana kamenog uglja.
Dr Violeta Vučinić iz Klinike za pulmologiju KCS kaže da u cigaretama ima 600 poznatih otrova, a da duvanska industrija u njih ubacuje još 600 hemijskih komponenti koje su opasne po zdravlje i izazivaju rak pluća.
- Sumpor se dodaje da bi nekvalitetan duvan dobio žutu boju. Olovo se dodaje da bi se korigovao ukus i zbog ovog sastojka pušači imaju ukus metala u ustima. Da bi se stabilizovala vlaga i da se duvan ne bi presušio, proizvođači cigareta ubacuju antifriz. Kako se pepeo ne bi krunio, dodaju se azbestna vlakna, a da bi bio beo, ubacuje se titan-dioksid - objašnjava dr Vučinić i dodaje da se sagorevanjem papira i duvana stvara selen-vodonik, dvesta puta otrovniji od cijanovodonične kiseline.
- U Srbiji se svake godine registruje 4.300 novoobolelih od raka pluća, a među njima su i pasivni pušači. Ne postoji način da se zaštitimo od štetnog uticaja duvanskog dima, jer on leluja u okolini pušača, a ventilacija ne može da ga odstrani, već ga samo raspršuje u još širi prostor - upozorava ona.
Pušenje u Srbiji i svetu
- 73 miliona cigareta popuši se svakog dana
- 12 minuta gori prosečna cigareta
- 60 odsto Srba reklo je da im smeta duvanski dim u kući
- do 2030. godine od posledica pušenja umreće 10 miliona ljudi širom sveta
- svakih osam sekundi u svetu jedna osoba umre od posledica pušenja