Na bilo kakav znak bolesti hitno kod doktora!
S obzirom na to da pravi uzrok nastanka raka testisa još nije poznat i da su rizični faktori brojni, ne bi trebalo da zanemarite pojave kao što su bezbolna zadebljanja u testisu, osećaj nelagodnosti ili zatezanja, koji ponekad može da prati bol u mošnici. Ako još gubite seksualnu aktivnost uz pojavu krvi u spermi, pravo je vreme da se hitno uputite kod urologa.
Dr Nada Babović, viša naučna saradnica u Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije, kaže za Dr Kurir da je u Evropi u poslednjih 20 godina udvostručen broj novoobolelih od raka testisa.
- Ovaj oblik raka čini oko dva odsto svih malignih tumora muškaraca. Najčešće se javlja u uzrastu od 15. do 35. godine, odnosno kod najpotentnijeg dela populacije. Iako uzroci nisu poznati, u rizičnu grupu spadaju muškarci kojima se testisi ne spuštaju iz trbušne duplje u mošnice ili oni kojima je neko u porodici bolovao od te bolesti - kaže dr Babović i dodaje da je pri svakom povećanju, oteklini ili bolu u testisu neophodno obaviti detaljan urološki pregled.
- Leči se hirurškim uklanjanjem obolelog testisa, a ako se bolest proširila na druge organe - hemioterapijom - navodi ona.
Kako dr Babović kaže, dijagnoza se postavlja ultrazvučnim pregledom uz određivanje takozvanih tumorskih markera. U slučaju da se bolest rano otkrije, izlečiva je u 95 odsto slučajeva.
Tipovi raka testisa
Dr Nada Babović kaže da se rak testisa deli na seminomski i neseminomski.
- Seminomi se odlikuju sporijim tokom bolesti i retko metastaziraju. Neseminomske odlikuje izrazito brz rast i veliki metastatski potencijal - kaže ona.