Predsednik Srbije danas na Krfu

Tanjug
Nikolić će prvo na ostrvu Vido prisustvovati komemorativnoj ceremoniji u Memorijalnom centru i položiti venac u "plavu grobnicu", odnosno u Jonsko more, u koje su spuštani posmrtni ostaci srpskih vojnika.

KRF - Predsednik Srbije Tomislav Nikolić prisustvovaće danas, povodom Dana primirja u Prvom svetskom ratu, komemorativnoj svečanosti na ostrvu Vido, i posetiti Srpsku kuću na Krfu, posvećenu boravku srpskih trupa na tom grčkom ostrvu tokom Prvog svetskog rata.

Nikolić će prvo na ostrvu Vido prisustvovati komemorativnoj ceremoniji u Memorijalnom centru i položiti venac u "plavu grobnicu", odnosno u Jonsko more, u koje su spuštani posmrtni ostaci srpskih vojnika.

Predsednik Srbije je posetu Grčkoj započeo u petak u Atini, gde je razgovarao sa najvišim predstavnicima te zemlje, a juče je povodom Dana primirja u Prvom svetskom ratu u Solunu, na vojničkom groblju Zejtinlik, odao poštu srpskim vojnicima, posle čega je otputovao na Svetu Goru.

U delegaciji Srbije su i ministar spoljnih poslova Ivan Mrkić, ministar kulture i informisanja Bratislav Petković i savetnik predsednika Srbije Marko Đurić.

Posle brilijantnih pobeda nad austrougarsko-nemačkom vojskom tokom 1914. i 1915. godine, srpska vojska i deo naroda su počeli povlačenje pred vojno nadmoćnijim neprijateljem.

Prebacujući se po snegu i ledu preko vrleti Albanije, gde ih je lokalno stanovništvo dočekivalo mržnjom i plotunima, gladni i iznemogli stradalnici hrlili su ka Grčkoj.

Prve kolone Srba zakoračile su na Krf 18. januara 1916. godine, a došli su, dugo čekanim, savezničkim brodovima iz albanske luke Valone, odakle će do 21. februara biti prebačeno ukupno 151.828 vojnika i civila.

Mnogi iz duge kolone stradalnika, međutim, nisu dočekali spas - na "putu smrti" ih je ostalo više od 240.000.

Dolaskom na Krf, koji su Srbi nazvali "ostrvo spasa", nisu prestala umiranja - smrt je dnevno kosila oko 300 ljudi.

Zbog velikog umiranja, Srbi su, osim u grčkoj zemlji, bili sahranjivani i u "plavoj grobnici", odnosno potapani u Jonsko more, a računa se da je na 27 vojničkih grobalja na ostrvu Krfu, na ostrvu Vido i u moru sahranjeno više od 10.000 srpskih vojnika i regruta.

Na Vidu je 1936. godine podignut veliki mauzolej kosturnica, u kojoj leže kosti srpskih vojnika sa Vida i vojničkih grobova iz osam savezničkih logora sa Krfa.

Oporavak vojske na Krfu, gde su bili i srpski parlament i vlada, bio je veoma brz, razvijen je socijalni, kulturni i zabavni život, izlazili su srpski listovi, najmlađi su krenuli u škole, a vojska se oporavljala i pripremala za proboj Solunskog fronta.

Krfska epopeja predstavlja jedan od najtragičnijih i najsudbonosnijih perioda novije nacionalne istorije.

Dan primirja u Prvom svetskom ratu - 11. novembar novoustanovljeni je praznik u Srbiji, a ove godine će biti prvi put obeležen, nakon što je Skupština Srbije krajem 2011. godine usvojila izmene Zakona o državnim i drugim praznicima.

Prvi Svetski rat, čiji je neposredni povod bio ubistvo austrougarskog nadvojvode Franca Ferdinanda u Sarajevu, koje je na Vidovdan 1914. izvršio Gavrilo Princip, završen je četiri godine kasnije, potpisivanjem Versajskog mira 28. juna.