BEOGRAD - Ministarka zdravlja prof. dr Slavica Đukić Dejanović uputila je pismo direktorima zdravstvenih ustanova i ukazala da neke ustanove nisu posvetile dovoljno pažnje problemu zaštite dece od zlostavljanja i zanemarivanja.
Ona je povodom Međunarodnog dana prevencije zlostavljanja i zanemarivanja dece koji se obeležava danas i Svetskog dana deteta koji se obeležava sutra, podsetila nadležne da je još 2009. godine donet poseban Protokol za zaštitu dece od zlostavljanja i zanemarivanja.
"To znači da mnoga deca i dalje zbog patnji koje su posledica zlostavljanja, nemaju ni pravog sagovornika, ni pravu pomoć, jer ako se problem ne identifikuje, ne može se ni razrešavati", naglasila je ministarka zdravlja.
Ona je podsetila rukovodioce i zaposlene na svim dečjim odeljenjima, u pedijatrijskim službama domova zdravlja, opštih bolnica na važnost funkcionisanja stručnih timova za zaštitu dece od zlostavljanja i zanemarivanja.
Ministarka zdravlja je dodala da i dalje postoji disproporcija između realnog nivoa problema i evidentiranih slučajeva zlostavljanja i zanemarivanja i pozvala svoje kolege koji rade u timovima, da ovogodišnji Međunarodni dan prevencije zlostavljanja i zanemarivanja dece bude u znaku pojačanog aktiviranja na identifikaciji problema i brizi o zaštiti dece.
Nasilje nad decom u Srbiji je u konstantnom porastu, a čak 67 odsto dece kažnjavano je u "vaspitne svrhe", saopštila je danas, povodom Svetskog dan prevencije zlostavljanja i zanemarivanja dece, Mreža organizacija za decu Srbije (MODS).MODS je u saopštenju istakao da je u Srbiji dve trećine dece starosti od dve do 14 godina iskusilo neku vrstu psihološkog ili fizičkog nasilja.
"Fizičko kažnjavanje ugrožava zdravlje, integritet i dostojanstvo deteta, štetno je, jer stvara i potkrepljuje uverenje da je nasilje prihvatljiv način za rešavanje problema", navodi se u saopštenju MODS-a.
Ta organizacija je upozorila da na lokalnom nivou nedostaje puna saradnja i koordinacija institucija u čijoj je nadležnosti zaštita dece, a evidentan je nedostatak programa za prevenciju nasilja nad najmlađima, vršnjačkog nasilja i nasilja u porodici.Kako bi se smanjilo fizičko zlostavljanje dece kao vaspitna mera, neophodno je promovisati pozitivno roditeljstvo koje se zasniva na poštovanju ljudskih prava dece i na nenasilnom okruženju, ističe se u saopštenju MODS-a.