Subotica

Ne slažu se očekivane i popisane poljoprivredne površine

To može navesti na zaključak, koji još nije u potpunosti potkrepljen, da su možda oni koji su popisani dali nedovoljno precizne podatke, rekla predsednica Popisne komisije za popis poljoprivrede u Subotici Marija Ušumović Davčik

SUBOTICA - Tokom popisa poljoprivrede u Subotici primećena su neslaganja između očekivanih i popisanih poljoprivrednih površina, što može, a i ne mora da znači, da gazdinstva nisu pružila precizne podatke, rečeno je u Popisnoj komisiji grada.

Predsednica Popisne komisije za popis poljoprivrede u Subotici Marija Ušumović Davčik zadovoljna je načinom na koji su poljoprivrednici prihvatili učešće u popisu, ali da je po njenim rečima ipak rano govoriti o rezultatima popisa i izvlačiti zaključke.

Međutim, po njenim rečima, već sada se naziru određene nedoumice po pitanju količine poljoprivrednog zemljišta.
"Očekivane površine poljoprivrednog zemljišta ne slažu sa onim što je zaista popisano. To, eventualno, može navesti na zaključak, koji još nije u potpunosti potkrepljen, da su možda oni koji su popisani dali nedovoljno precizne podatke", rekla je Marija Ušumović Davčik.

Iz tog razloga, ona apeluje na poljoprivrednike da popisivačima pruže što preciznije podatke prilikom popisa.
Predsednica Popisne komisije očekuje da će ovaj posao, iako je planirano da se obavi do 15. decembra, u Subotici u najvećoj meri biti završen do kraja novembra i napominje da će nakon toga, do kraja popisa, svi koji nisu popisani moći će da se obrate popisnoj komisiji kako bi i oni učestvovali u procesu.

Direktor Poljoprivredne stručne službe Subotica Damir Varga izjavio je Tanjugu da od uspeha ovog popisa i njegovih kasnijih rezultata zavisi koliko će Srbija moći da iskoristi sredstava iz predpristupnih fondova, odnosno fondova Evropske unije (EU) kada postane kandidat za članstvo, odnosno njen punopravan član.

"Prema iskustvima susednih zemalja koje su već obavile ovaj popis i bile kandidati za članstvo u EU, sve netačnosti u popisu rezultirale su znatnim umanjenjem prepristupnih sredstava iz Evropske unije", rekao je Varga.

On je napomenuo da će se svi podaci koji se prikupe popisom obrađivati zbirno, što znači da neće biti zloupotrebe pojedinačnih podataka o gazdinstvima.

Popis poljoprivrede u Srbiji, prvi nakon više od pola veka, traje do 15. decembra. Popisaće se sva gazdinstva, sve ono što čini strukturu poljoprivredne proizvodnje na gazdinstvima fizičkih i pravnih lica. U procesu popisa u Subotici učestvuje oko stotinu popisivača.