Lekari, prepoznajte problem!
Mnoga deca u Srbiji su zlostavljana. Tragično, ali je tako. O tome se uvek najviše priča prilikom obeležavanja Međunarodnog dana prevencije zlostavljanja i zanemarivanja dece, 19. novembra, i Svetskog dana deteta, 20. novembra.
Prof. dr Slavica Đukić Dejanović, ministarka zdravlja, uputila je tim povodom prošle nedelje pismo odgovornima u zdravstvu, a s njegovim sadržajem upoznati su i odbori za zdravlje i porodicu i prava deteta u Skupštini Srbije, Unicef, kao i Incest trauma centar i zaštitnik građana za prava deteta.
Ministarka zdravlja podsetila je da je pre tri godine donet Poseban protokol za zaštitu dece od zlostavljanja i zanemarivanja, kao i da neke institucije nisu pridale neophodan značaj tom problemu."To znači da mnoga deca i dalje zbog patnji koje su posledica zlostavljanja nemaju ni pravog sagovornika, ni pravu pomoć, jer ako se problem ne identifikuje, ne može se ni rešiti.
Povodom Međunarodnog dana prevencije zlostavljanja i zanemarivanja dece, podsećam rukovodioce i zaposlene na svim dečjim odeljenjima, u pedijatrijskim službama domova zdravlja i opštih bolnica na važnost funkcionisanja stručnih timova za zaštitu dece od zlostavljanja i zanemarivanja, kao i da se stiče utisak da i dalje postoji disproporcija između realnog nivoa problema i zabeleženih slučajeva zlostavljanja i zanemarivanja - še u ministarkinom pismu.
Ona je pozvala sve "kolege, pedijatre, druge zdravstvene i nezdravstvene radnike koji rade u timovima da ovogodišnji Međunarodni dan prevencije zlostavljanja i zanemarivanja dece bude u znaku pojačane aktivnosti na identifikaciji problema i brizi o zaštiti dece".