Zahteva hitno lečenje!

Zamaranje, gušenje, poremećaj svesti, glavobolje, problemi sa snom, uznemirenost i koma simptomi su bolesti

Patite od teške astme, imate hronični bronhitis, bolujete ili ste bolovali od neke bolesti koja remeti disanje zbog slabosti mišića, kao što su multipleks skleroza ili distrofija? Preterana gojaznost vam remeti disanje, imali ste trovanje koje oštećuje disajni centar ili ste doživeli neki oblik šloga? Ukoliko je odgovor na neko od ovih pitanja potvrdan, postoji mogućnost da se kao posledica ovih oboljenja pojavi respiratorna acidoza, patološko stanje koje nastaje kad pluća u procesu disanja ne mogu u dovoljnoj meri da izbace ugljen-dioksid.

Dr Tatjana Radosavljević, pulmolog, objašnjava da je respiratorna acidoza ozbiljno stanje jer ukazuje na loše funkcionisanje pluća i, ukoliko se ne leči, može da dovede i do smrti.
- Pluća ostaju bez kiseonika, a pune se ugljen-dioksidom. Simptomi koji vam mogu ukazati na ovaj zdravstveni problem su zamaranje, gušenje, poremećaj svesti, glavobolje, problemi sa snom, uznemirenost i koma.

U procesu disanja udišemo kiseonik, a izbacujemo ugljen-dioksid. Ukoliko pluća ne uspevaju da izbace ugljen-dioksid, on se rastvara u telesnoj tečnosti i krvi, gde stvara kisele supstance, koje dovode do povišene kiselosti - acidoze. To stanje može da bude posledica mnogih bolesti koje remete disanje - kaže naša sagovornica i napominje da respiratorna acidoza može da bude akutna, kad pluća otkazuju zbog virusne upale, i hronična, kad poremećaj disanja nastaje postepeno, kao kod bolesnih od hroničnog opstruktivnog bronhitisa.

Hronična respiratorna acidoza može da se leči i u kućnim uslovima, ali se lečenje uglavnom obavlja u bolnici, jer se zapravo leči bolest koja je dovela do pojave acidoze.
- Ovo stanje dokazuje se posebnom analizom krvi iz arterije. Leči se primenom kiseonika, aparatima koji pomažu proces disanja, a ponekad i respiratorom ili veštačkim plućima - kaže dr Radosavljević i dodaje da je najbolja preventiva pravilno lečenje svih onih bolesti koje mogu da izazovu respiratornu acidozu.

Karakteristike bolesti

Karakteristike respiratorne acidoze su povišen parametar pCO2 (hiperkapnija), smanjenje pH arterijske krvi, povećana koncentracija jona vodonika i različito povećanje plazmatskih bikarbonata. Kako se normalna pH vrednost krvi i tečnosti u tkivima kreće od 7,35 do 7,45, sve vrednosti ispod 7,35 dovode do acidoze.

Simptomi:

♦ zamaranje
♦ gušenje
♦ glavobolje
♦ poremećaj svesti
♦ problemi sa snom
♦ uznemirenost
♦ koma