Fetus od 20. nedelje čuje muziku i može da uživa u njoj

To je stvaran svet oko mene!

Muzika pozitivno utiče na razvoj deteta jer, između ostalog, podstiče motoriku, čula, govor, kreativnost i maštu

Buduća ste mama? Stigli ste do polovine trudnoće, a volite muziku? Živite uz nju čitavog života, jer su je i vaši roditelji voleli? Najranije detinjstvo prošlo vam je uz, na primer, Bitlse, a vi ste kasnije otkrili EKV ili neku drugu grupu koja vas je vodila dalje? E, ovo je pravi tekst za vas!

Doktori su ustanovili da fetus čuje zvuk već od 20. nedelje starosti. To je idealno vreme da se prepustite muzici. Šta vama prija, prijaće i bebi u vama, jer dok vi uživate, uživaće i ona.

Spojene ste u svakom smislu.
Pedijatri navode da je najbolje da nerođenoj bebi puštate Mocarta i Vivaldija.
- Ti veliki kompozitori preporučuju se i za starije uzraste dece. Muzička ritmika povezuje i razvija motorni sistem mozga kod dece, utiče na čula, koordinaciju, koncentraciju, memoriju, stimuliše govor, kreativnost i maštu - kažu stručnjaci.

Prema rečima pedijatara, slušanjem muzike deca razvijaju socijalne veštine. I to nije jedina dobrobit.
- Muzika im pomaže u prevazilaženju strahova, nesigurnosti i usamljenosti, a ima naročit značaj u trenutku kada se dete adaptira na neku novu sredinu, kad polazi u vrtić ili prelazi u drugu školu. Beba od dva meseca u stanju je da duže vreme drži pažnju, a već s pet meseci možete je zaokupiti sviranjem nekog instrumenta na punih 30 minuta - tvrde pedijatri.

Oni naglašavaju da bebe stare devet meseci već mogu da reaguju na dobro poznatu pesmu. Tada su u stanju da lupkaju predmetima oko sebe, mogu da tapšu i plešu uz vašu pomoć, što će imati povoljan uticaj na njihovo zdravlje, socijalizaciju, pozitivna osećanja.

Vaše dete već sa dve godine može da svira na jednostavnim instrumentima kao što su zvonca, doboš ili ksilofon. Pokušajte da detetu nikad ne namećete svoj muzički ukus.

- Važno je da dozvolite da vaše dete čuje klasičnu, džez, rokenrol, elektronsku, rege, rep, hip-hop, pa čak i narodnu muziku, kako bi na taj način samo izgradilo i svoj stav o životu - savetuju znalci.

Telo je veliki muzički instrument

Odvajkada su se ljudi služili muzikom kao moćnim alatom za isceljenje duše i tela. Još je Pitagora krajem 6. veka pre nove ere utvrdio da sve što postoji u svemiru podleže zakonima harmonije. Zalagao se za primenu muzike u lečenju - jer telo je jedan veliki muzički instrument. Danas je dokazano da svaka ćelija vibrira u određenoj frekvenciji. Pojednostavljeno, čitav naš organizam proizvodi određenu melodiju.