Tadić štitio Dragina?!
BEOGRAD - Hapsili redom.
Bivši suvlasnik „Azotare“ Dušan Stupar - uhapšen u aprilu prošle godine pa pušten iz pritvora posle nepuna tri meseca - tvrdi da je 23. februara 2012. poslao pismo tadašnjem predsedniku Srbije Borisu Tadiću u kojem je napisao sve o problemima u „Azotari“.
Stupar je u intervjuu Pečatu naveo da je ugovor o privatizaciji raskinut 2009. godine.
- Od „Srbijagasa“ upravljanje „Azotarom“ i MSK „Kikindom“ dobija firma RST (Raša - Serbija trejding korporejšn). Reč je o firmi s nepoznatim vlasnicima, s osnivačkim kapitalom od svega 10.000 evra i samo dva zaposlena, registrovanoj u prostoriji od 36 kvadrata zakupljenoj baš od „Srbijagasa“ - kaže Stupar. On navodi da je prošle godine „Azotara“ prijavila gubitak od 86 miliona evra, a RST profit od devet miliona.
- Napravili su, dakle, takav ugovor da ova firma sa dva zaposlena radi, a ova druga, od strateškog značaja za državu, opslužuje i radi za njen račun. Potpuno nepotrebno je u posao ubačen još jedan učesnik i on sad pravi profit, a velika firma pravi gubitak - zaključuje on. Na pitanje ko je vlasnik RST, Stupar kaže: - To se ne zna. Kao što se ne zna ni ko su vlasnici ove dve firme koje su osnovale RST - „Gasprom Švajc“ i „A enerdži holding“.
- A to i jeste glavno pitanje kad hvataš lopova - Ko je pravi vlasnik ovih privatnih firmi? Ko je zaradio devet miliona? Mada, mislim da je pravi iznos i dva-tri puta viši. Da li su oni krali od ovih državnih firmi, od „Srbijagasa“ i „Azotare“? I ko im je to omogućio? - zapitao je Stupar. On napominje i da je 23. februara 2012. poslao predsedniku Srbije Borisu Tadiću pismo da ga, kako je istakao, upozori da ga lažu i šalju mu pogrešne podatke.
- Zatražio sam zaštitu i ponudio mu dokaze. Ipak mene hapse. U tužilaštvu me pitaju šta imam da kažem. Tražim da se priloži pismo koje sam poslao predsedniku, jer je tu sve objašnjeno. Posle su me sproveli u Ustaničku, u Specijalni sud. Tamo sam sedeo 81 dan, onda su samo došli i upitali: Dušan Stupar? Da, odgovaram. Spremite se, idete kući - ispričao je Stupar.
Kako za Kurir otkriva izvor iz istrage, pretkrivični postupak protiv Saše Dragina pokrenut je pre godinu i po, međutim, do formiranja Radne grupe u Upravi kriminalističke policije, koja se bavi spornim privatizacijama, na tome skoro da ništa nije urađeno.
- Predmet je bio razbacan na sto strana. U policijskim upravama Pančeva, Novog Sada, Čačka... Posle godinu obrazloženje ovog slučaja bilo je: „Na osnovu utvrđenog činjeničnog stanja, predmet nije spreman za realizaciju“ - otkriva naš izvor. On kaže da je na zahtev Radne grupe sav prikupljeni materijal skupljen na jedno mesto i da se onda videlo da u njemu postoji sasvim dovoljno dokaza.
Izveštaj revizora
Dušan Stupar veruje da je krajnji cilj ovog „posla“ sa „Azotarom“ bio da se značajan resurs dobije za džabe i da se taj resurs iskoristi za lično bogaćenje.
- Pročitajte izveštaj ovlašćenog revizora. Tamo je navedeno da je 80 miliona evra pokradeno tako što je roba davana „tašna-mašna“ firmama. „Azotara“, inače, ima softver koji ne dozvoljava da roba izađe iz fabrike ako nije plaćena. A oni su ugasili taj softver i omogućili baš to, tako da su uzimali robu, a nisu plaćali ništa. Davana im je roba bez garancije, bez obezbeđenja, bez ičega. Oni sutra odu u likvidaciju, i nema novca. Pojeo vuk magarca - kaže Stupar.
Ivica Dačić: Policija završila svoj posao
Povodom privođenja bivšeg ministra poljoprivrede Saše Dragina i vlasnika konsalting preduzeća „CES Mekon“ Zvonimira Nikezića, premijer Ivica Dačić kaže da je policija završila svoj deo posla, a da će uhapšene poslati kod istražnog sudije.
- Ovo nije prvi put da su oni saslušavani, policija je odradila svoje. Sada su u toku procesne radnje, a oni će biti izručeni ostalim državnim organima - kaže Dačić.