Miljko Radisavljević

Afera đubrivo: Završeno saslušanje, predložen pritvor

Sudiji za prethodni postupak smo predložili da se odredi pritvor Saši Draginu, Radoslavu Vujačiću, Mihailu Grujiću, Zvonimiru Nikeziću, Arseniju Kataniću, Dragi Lazareviću, Borislavu Stojkoviću

BEOGRAD - Tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević rekao je jutros da su saslušani osumnjičeni za malverzacije s regresiranim mineralnim đubrivom i da je predloženo da im se odredi pritvor.

"Sudiji za prethodni postupak smo predložili da se odredi pritvor Saši Draginu, Radoslavu Vujačiću, Mihailu Grujiću, Zvonimiru Nikeziću, Arseniju Kataniću, Dragi Lazareviću, Borislavu Stojkoviću", rekao je Radisavljević.

On je dodao da očekuje da će sudija odluku o njihovom predlogu doneti u toku dana.

Tužilac je izjavio da je tužilaštvo donelo naredbu o sprovođenju istrage protiv devet osumnjičenih zbog sumnje da su nezakonitom prodajom regresiranog mineralnog đubriva u toku 2009. i 2010. godine oštetili budžet Srbije za oko 470 miliona dinara ili oko pet miliona evra u to vreme.

Saslušanje osumnjičenih završeno je kasno sinoć, a odluka o pritvoru biće doneta danas, rekao je Radisavljević. On je precizirao da je tužilaštvo predložilo da se pritvor odredi za sedam osoba - bivšem ministru poljoprivrede Saši Draginu i vlasniku konsultantske kuće "Ces mekon" Zvonimiru Nikeziću, bivšem predsedniku Upravnog odbora "Azotare" Pančevo Radoslavu Vujačiću, bivšem zameniku direktora "Azotare" Mihailu Grujiću, bivšem direktoru kruševačkog instituta za krmno bilje Dragi Lazareviću, bivšem direktoru poljoprivrednog dobra "Aleksa Šantić" kod Sombora Arseniju Kataniću i vlasniku preduzeća "Terabo" Borislavu Stojkoviću.

Pritvor nije predložen za osumnjičene - bivšeg direktora PKB-a Miljana Veljovića i bivšu direktorku firme "Invej" Vericu Spasić. Odluku o predlogu tužilaštva doneće sudija za prethodni postupak Posebnog odeljenja Višeg suda u Beogradu, rekao je Radisavljević.

Osumnjičenima se na teret stavljaju krivična dela zloupotreba službenog položaja za koju im preti kazna od dve do 12 godina zatvora, kao i davanje i primanje mita za koje se kazna kreće u rasponu od tri meseca do 12 godina , naglasio je Radisavljević.

Krivicnom prijavom uhapšeni se terete da su učinili niz nepravilnosti u vezi sa prometom regresiranog mineralnog đubriva u toku 2009. i 2010. godine koje je po uredbama Vlade Srbije bilo namjenjeno poljoprivrednim gazdinstvima, zadrugama i preduzećima koja se bave poljoprivrednom proizvodnjom, a u kojima država ima svoj kapital.

"To đubrivo su osumnjičeni prodavali licima koja na njega nisu imala pravo i omogućili su da četiri privatna privredna društva dobiju vestačko đubrivo po povlasćenim cenama i na taj način pribave imovinsku korist u iznosu od 470 miliona dinara ili oko pet miliona evra u to vreme, a da za taj iznos istovremeno oštete budžet Republike Srbije", ukazao je tužilac za organizovani kriminal.

On je precizirao da je u ovom slučaju "Azotara" Pančevo pribavila imovinsku korist u iznosu od 470 miliona dinara, jer je iskoristila pravo i iz budžeta Republike Srbije povukla iznos koji je bio namenjen za regresiranje proizvodnje mineralnog đubriva.

Dragin je od 2004. do 2007. godine obavljao poslove zamenika sekretara za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo AP Vojvodine, da bi u maju 2007. godine postao ministar zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije, podseća RTS.Od jula 2008. do marta 2011. godine bio je ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.Nikezić je javnosti poznat kao vlasnik konsultantske kuće "Ces Mekon", a u upravnom odboru "Agrobanke" bio je predstavnik državnog udela.

Početkom septembra saslušan je kao svedok u istrazi povodom "Agrobanke".Nikezićev "Ces Mekon" radio je i na brojnim privatizacijama firmi kao što su "Knjaz Miloš", "Frikom", "Mlekara Šabac", "Trajal", "Beograd film", "Seme", "Veterinarski zavod Zemun", koje je Savet za borbu protiv korupcije ocenio kao sumnjive.