Zaprašivanje pčelarima nanelo štetu od 12 miliona

Članovi Udruženja pčelara "Roj" iz Inđije u Višem sudu u Novom Sadu podneli tužbu protiv zadruge iz Novog Slankamena zato što su im tokom aprila ove godine neselektivnim prskanjem herbicidima i insekticidima u ataru Novog Slankamena totalno uništeni pčelinjaci

NOVI SAD - Članovi Udruženja pčelara "Roj" iz Inđije danas su u Višem sudu u Novom Sadu podneli tužbu protiv zadruge iz Novog Slankamena zato što su im tokom aprila ove godine neselektivnim prskanjem herbicidima i insekticidima, bez odgovarajućeg stručnog nadzora, u ataru Novog Slankamena totalno uništeni pčelinjaci.

Advokat Željko Kuvizić je danas ispred novosadske palate pravde novinarima rekao da je ukupna šteta naneta pčelarima veća od 12 miliona dinara. Polovina štete se odnosi na uništenje pčelinjih društava, a druga polovina na rod meda, kazao je Kuvizić dodajući da je tužba podneta višem sudu jer se radi o šteti koja premašuje 100.000 evra.

Predsednik Udruženja pčelara "Roj" Dejan Ćukalović je naglasio da Zakon o zaštiti i tretiranju voća izričito zabranjuje bilo kakvo zaprašivanje biljaka tokom perioda cvetanja.

"Upravo u periodu cvetanja, u tri navrata, tačnije 4. i 5. zatim 16, te 25. i 26. aprila, izvršena su zaprašivanja koja su izazvala pravi pomor pčela", rekao je Ćukalović, naglasivši da se na udaru herbicida i insekticida na području Novog Slankamena našlo oko hiljadu košnica.

On je istakao da je fitoinspektorka koja je obavila uviđaj na licu mesta utvrdila da je tokom zaprašivanja istovremeno korišćeno pet različitih vrsta insekticida.

Po Ćukalovićevim rečima Inđijski pčelari su ove godine zbog pomora pčela proizveli oko 50 tona meda manje, što je, kako je kazao, ogromna šteta pogotovo što bi dobar deo meda bio izvezen na tržište Evropske unije, odnosno Nemačke u kojoj je srpski med izuzetno cenjen.

Pčelar Živojin Gužvić je istakao da je finansijski gotovo potpuno uništen, jer je proizvodnja meda jedini izvor zarada za njegovu sedmočlanu porodicu.

"Napravio sam detaljnu računicu koja je pokazala da je šteta koju sam pretrpeo oko 25.000 evra, to neko mora da mi nadoknadi", rekao je Gužvić, dodajući da mu treba najmanje tri godine da bi svoj pčelinjak doveo na nivo na kom je bio na početku ove godine.

Pčelari su u znak protesta ispred novosadske palate pravde građanima besplatno deliti ostatak meda od ovogodišnje propale sezone.