BEOGRAD/PRIŠTINA - Haški tribunal sutra bi trebalo da izrekne presudu bivšem zapovedniku OVK Ramušu Haradinaju, a dok kosovski Albanci već spremaju svečani doček i najavljuju novi politički angažman haškog optuženika, vlasti u Srbiji upozoravaju da bi njegovo eventualno oslobađanje moglo da ugrozi politički dijalog koji se vodi u Briselu.
Haradinaju, kome je do izricanja presude ranije određen kućni pritvor, sudije Haškog tribunala u ponovljenom suđenju po nekoliko tačaka optužnice, doneće presudu sutra, a on bi, ukoliko bude oslobođen, istog dana trebalo da stigne u Prištinu.
Posle nedavne oslobađajuće presude Haškog suda hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču, i u Beogradu, i u Prištini otvoreno se spekuliše o mogućnosti oslobađanja Haradinaja koji se tereti za zločine nad Srbima i drugim nealbancima na Kosovu počinjene tokom 1998. godine.
Međutim, najviši srpski zvaničnici upozoravaju da bi takva odluka bila politički motivisana i da bi imala ozbiljne posledice po dalji dijalog Beograda i Prištine, koji je nakon izbora nove Vlade Srbije započet na najvišem političkom nivou.
Beogradski mediji pišu da bi oslobađanje Haradinaja taj dijalog moglo da "spusti" isključivo na tehnički nivo, što praktično znači da bi sastanak premijera Srbije Ivice Dačića i kosovskog premijera Hašima Tačija zakazan za 4. decembar mogao biti otkazan.
Sam Dačić izjavio je tim povodom da je nastavak političkog dijaloga u interesu Beograda iako ima dovoljno razloga da se otkaže, ali iz predsedništva poručuju da takav scenario, ipak, nije isključen.
"Ima dovoljno razloga da se sve to odloži i otkaže, ali šta time dobijamo? Ne dobijamo ništa. Mi na tim razgovorima ne činimo nikome ništa, mi radimo za sebe", rekao je Dačić.
Savetnik predsednika Srbije Oliver Antić smatra da bi oslobađanje moglo da ugrozi i pregovore sa Prištinom.
Na pitanje hoće li biti narušen novi pregovarački proces Beograda i Prištine ako Haški tribunal oslobodi Haradinaja, Antić je odgovorio da je "ako ga oslobode, izvesno da će i pregovori biti ugroženi".
"Ta presuda bi dala još veća krila albanskoj strani. Iza Albanaca su najjače zapadne države koje imaju i najveći uticaj na Haški tribunal. Oslobađanje Haradinaja bi nas udaljilo od pomirenja, a to je verovatno i nečiji cilj", naveo je Antić koji je naglasio da takve presude ne doprinose procesu pomirenja u regionu.
Ni Srbi sa Kosova i Metohije ne očekuju mnogo od presude Tribunala, ali se nadaju da taj sud neće osloboditi još jednog optuženika kome su pripisani teški zločini nad srpskim civilima.
Oni upozoravaju da bi oslobađanje Haradinaja imalo teške posledice po proces srpsko-albanskog pomirenja.
Istovetne poruke poslali su i predstavnici Srpske pravoslavne crkve, patrijarh Irinej, ministri u Vladi, kao i mnoge parlamentarne stranke u Srbiji.
Međutim, ni u samoj međunarodnoj zajednici ne očekuju da Haradinaj bude osuđen.
Takve ocene stigle su od bivše haške tužiteljke Karle del Ponte, koja je navela da postoji opasnost da se ponovi slučaj Gotovine i Markača, kao i od britanskog ambasadora u Srbiji Majkla Devenporta koji očekuje sličan ishod, ali i poziva da to ne bude povod da se odustane od pregovaračkog procesa.
S druge strane, u Prištini spremju svečani doček i najavljuju da bi povratak Haradinaja mogao da dovede do prekomponovanja vlade Hašima Tačija, pa čak i mogućnosti da Haradinaj iz tog procesa ponovo izađe kao kosovski premijer.
Na bilbordima širom Prištine, ali i drugih gradova na jugu Kosova istaknuti su napisi dobrodošlice Haradinaju na kojima stoji i poruka "svetlog obraza napred".
Ministar kosovskih bezbednosnih snaga Agim Čeku smatra da će Haradinaj biti oslobođen i najavljuje da će mu u Prištini biti priređen doček kakav su, kako je rekao, u Hrvatskoj organizovali Gotovini i Markaču.
Mediji pišu i da Hašim Tači namerava da do kraja godine rekonstruiše svoju vladu i proširi njen sastav, kako bi stekao što bolju "odstupnicu" za ustupke koje će morati da načini u političkom dijalogu s Beogradom.
Kosovski analitičar i glavni urednik lista "Koha ditore" je ranije naveo da je najčešće pominjana ideja jeste da Alijansa za budućnost Kosova (AAK) Haradinaja uđe u vladu, ali to u mnogome zavisi kada će se i kako završiti proces protiv njega pred Haškim tribunalom.
Prema njegovim rečima, ako Haradinaj bude oslobođen rekonstrukcija je moguća već u decembru, a konkretno ona bi značila da Haradinaj i AAK postanu novi partner Tačiju i PDK, umesto Bedžeta Pacolija, koji predvodi Alijansu za novo Kosovo.
Bajrami smatra da su "za sada preterane kalkulacije" da će premijersku funkciju preuzeti Haradinaj, a da će Tači postati predsednik Kosova, ali da se o tome "sigurno razgovara i pregovara".
Haški tribunal je najavio da će 29. novembra biti izrečena presuda bivšem kosovskom premijeru Haradinaju, Idrizu Baljaju i Ljahiju Brahimaju, optuženima za zločine nad Srbima i drugim nealbancima na Kosovu 1998. godine.
Tužilaštvo je tražilo zatvorske kazne za optužene od po najmanje 20 godina, dok je odbrana ocenila da treba da budu oslobođeni.
Haradinaj je u kućnom pritvoru na Kosovu i treba da se pre izricanja presude vrati u pritvor u Sheveningenu.
On i Baljaj su 3. aprila 2008. godine, posle trogodišnjeg procesa, oslobođeni krivice po svim tačkama optužnice, dok je Brahimaj osuđen na šest godina zatvora.
Haški tribunal je, međutim, 21. jula 2010. odlučio da suđenje bude delimično ponovljeno.
To je prvi ponovljeni proces u istoriji tog suda.
Haradinaj je 2004. godine bio izabran za premijera, ali je u martu naredne godine podneo ostavku pošto je protiv njega obelodanjena haška optužnica, i dobrovoljno se predao Tribunalu.
Priština Haradinaju sprema doček?!
Objavljeno
28.11.2012. 13:21h
→ 28.04.2017. 19:10h
Najviši srpski zvaničnici upozoravaju da bi osobađajuća presuda bivšem zapovedniku OVK u Hagu bila politički motivisana i imala bi ozbiljne posledice po dalji dijalog Beograda i Prištine