UN/BEOGRAD - Rezoluciju kojom se Palestini priznaje status države posmatrača u UN podržalo je u četvrtak 138 od ukupno 193 zemlje članice, među kojima je bila i Srbija. Na kraju govora Vuk Jeremić dobio je aplauz i od predstavnika Palestine i od predstavnika Izraela! Istorijski dan u UN-u!
"Nije lako dobiti simultani aplauz Palestine i Izraela - Srbija je danas u GSUN bila na visini istorijskog zadatka", napisao je Jeremić na društvenoj mreži Tviter posle sednice.
Rezoluciju koja bi Palestini trebalo da omogući pristup međunarodnim organizacijama podržale su tri od pet stalnih članica Saveta bezbednosti UN s pravom veta (Kina, Rusija i Francuska) i više od polovine zemalja članica EU.
Protiv je bilo devet zemalja, a 41 država uzdržala se od glasanja. Od država nastalih raspadom bivše Jugoslavije, jedne od prvih zemalja koja je priznala Palestinu kao državu kada je proglašena u novembru 1988, palestinsku rezoluciju u UN podržala je samo Srbija.
BiH, Crna Gora, Hrvatska, Makedonija i Slovenija bile su uzdržane.
EU nije imala usaglašen stav o palestinskoj rezoluciji. Iz Brisela je uoči glasanja saopšteno da o tome odlučuju države pojedinačno, a podeljenost su pokazali i rezultati glasanja - 14 zemalja EU podržalo je palestinski zahtev, 12 je bilo uzdržano, a samo jedna - Češka, glasala je protiv.
Među uzdržanim članicama EU bile su Nemačka, Britanija, Poljska, Slovačka, Bugarska, Rumunija i Mađarska, dok su među onima koje su podržale palestinski zahtev Francuska, Grčka, Italija, Španija, Portugal, Kipar, Švedska, Danska i Finska.
Pored Izraela, unapređenju palestinskog statusa iz entiteta u državu posmatrača u Generalnoj skupštini UN usprotivile su SAD, Kanada, Češka, Maršalska ostrva, Mikronezija, Nauru, Palau i Panama.
Palestinsku državu pre usvajanja rezolucije o statusu priznalo je 130 zemalja. Politiku bivše SFRJ od njenih naslednica nastavile su Srbija, Bosna i Hercegovina i Crna Gora, dok Hrvatska, Makedonija i Slovenija nisu priznale Palestinu.