BRISEL - U tehničkom dijalogu Beograd-Priština u Briselu je postignuta saglasnost da na prelazima bude jednak broj carinika Srbije i Kosova, a stav srpske strane je da bi Euleks trebalo da ima izvršnu ulogu, rekao je šef srpskog tima Dejan Pavićević.
On je novinarima posle dvodnevnog tehničkog dijaloga naveo da će prelazi Jarinje, Konculj i Merdare biti pušteni u rad 10. decembra. To je dogovoreno na prošlom sastanku srpskog premijera Ivice Dačića i Hašima Tačija sa visokom predstavnicom Evropske unije Ketrin Ešton, a još tri prelaza će biti otvoreni do Nove godine, dodao je Pavićević. On je objasnio da se ispostavilo da je sporno pitanje ko će ubirati, odnosno kome će ići prihodi od carinskih dažbi. Kosovski Srbi su na sastanku u Beogradu tražili da to ide srpskim opštinama na severu, a ne u Prištinu i o tome se još razgovara.
Šef srpskog tima je dodao da su radovi na prelazima već u toku, ali da oni neće biti tačno na administrativnoj liniji s Kosovom kao što je zamišljeno, budući da je to neizvodivo zbog konfiguracije terena, već će biti postavljeni po desetak metara u dubinu s obe strane administrativne linije. Prelazi Končulj i Jarinje će biti na strani administrativne linije prema unutrašnjem delu Srbije, a Merdare ka Kosovu. Pavićević je naveo da će razgovore nastaviti u ponedeljak, a tada će u ime vlasti u Prištini doći i Edita Tahiri. Pavićević je istakao da će posle nastavka razgovora u ponedeljak podneti izveštaj Vladi Srbije o tome šta je dogovoreno.
Kfor postavio kontrolni punkt ispred Jarinja
JARINJE - Američki vojnici iz sastava Kfora danas su postavili kontrolni punkt na putu Leposavić – Raška ispred administrativnog prelaza Jarinje. Vojnici Kfora naizmenično propuštaju saobraćaj na ovoj deonici puta, tako da nema dužeg zadržavanja robe i putnika. Oni su stacionirani na putu ispred raskrsnice koja vodi na alternativni putni pravac prema Raški koji su Srbi koristili prošle godine tokom bojkota prelaza Jarinje. Američki vojnici, koji su postavili čunjeve na magistralnom putu kako bi kontrolisali saobraćaj, prisutni su pod punom ratnom opremom sa desetak vozila “hamer”. Snimatelju Tanjuga nije bilo dozvoljeno da snima područje u kojem se međunarodni vojnici nalaze.