Bez panike! Pratite stanje!

Telo se samo zagreje da bi suzbilo razmnožavanje mikroorganizama

Primetili ste da vam je dete malaksalo, hladno mu je i ima drhtavicu. Uzimate toplomer i vidite da mu je temperatura povišena. U panici ste jer ne znate kako da je snizite. Dvoumite se da li da na svoju ruku počnete terapiju ili da ipak odete kod lekara. Kako i zašto nastaje visoka temperatura objašnjava za Dr Kurir dr Nevenka Dimitrijević, specijalista Opšte medicine u voždovačkom Domu zdravlja.

- Povišena temperatura tela reakcija je organizma na prisustvo nekih stranih supstanci ili mikroorganizama. Centar za regulisanje temperature nalazi se u centralnom nervnom sistemu i ima važan zadatak da stvori loše uslove za razmnožavanje i razvoj mikroorganizama, što vodi ka ozdravljenju.

Sve ovo se dešava zahvaljujući supstancama koje se stvaraju u organizmu kao produkt naše imunološke reakcije. Kada se nadraži temperaturni centar, on dalje preko drugih supstanci aktivira fiziološke mehanizme koji sprečavaju odavanje toplote tela i povećavaju unutrašnju temperaturu, čime se postiže željeni efekat - kaže naša sagovornica.

Prema njenim rečima, simptomi aktivacije ovih fizioloških mehanizama su osećaj hladnoće i drhtavice. Zato ne treba pošto-poto snižavati telesnu temperaturu, već pre svega čekati njeno lekovito dejstvo i istražiti uzroke njenog nastanka.

- Ipak, ne sme se dozvoliti da temperatura pređe 38 stepeni Celzijusovih, jer to može da bude opasno po organizam. Temperaturni centar kod dece znatno je osetljiviji nego kod odraslih, zato ona mnogo brže i burnije reaguju. Kod njih se češće javlja visoka temperatura - navodi dr Dimitrijević i savetuje da, ako ona traje duže od tri dana bez obzira na primenjenu terapiju, to je stanje koje zahteva malo ozbiljniji zdravstveni pristup.


Pomoć

- tuširanje mlakom vodom
- lekovi, uz savet lekara
- što veći unos čajeva i vode
- domaći sok od maline
- što više voća