Poslanik traži da se na Kosovu koristi i srpski jezik

Goran Marković zatražio od Atifete Jahjaga da preduzme potrebne korake kako bi se primenile Ustavne odredbe o službenoj upotrebi jezika i pisma

PRIŠTINA - Poslanik u Skupštini Kosova Goran Marinković, koji je i predsednik Komisije za prava i interes zajednica i povratak, zatražio je danas od kosovske predsednice Atifete Jahjaga da "preduzme potrebne korake kako bi se primenile Ustavne odredbe o službenoj upotrebi jezika i pisma".

Zahtev je upućen i predsedniku Skupštine Kosova Jakupu Krasnićiju. Marinković u pismu Jahjagi i Krasnićiju, koje je napisano na srpskom jeziku ćirilicnim pismom, navodi da u skladu sa poslaničkim obavezama i u svojstvu predsednika Komisije za prava i interes zajednica i povratak, ukazuje na "permanentno kršenje Ustavne odredbe o službenoj upotrebi srpskog jezika kao jezika u ravnopravnoj upotrebi na Kosovu".

Kao poslednji primer kršenja te odredbe Marinković je naveo to što na nedavnoj ceremoniji obeležavanja Dana Bezbednosnih snaga Kosova u Prištini "obraćanje zvaničnika nije bilo praćeno prevodom na srpski jezik". "Ovim je meni kao predstavniku srpske zajednice upućena jasna poruka, koju ne bih u ovom dopisu želeo da obrazlažem, ali želim da ukažem da je to bila još jedna očigledna potvrda neprestanog kršenja ustavnih odredbi o službenoj upotrebi jezika i pisma na Kosovu", navodi u pismu koje je Marinković dostavio dopisniku Bete iz Prištine Nikoli Beševiću.

Poslanik je napisao da želi da ukaže Jahjagi i Krasnićiju da su u obavezi da preduzmu odgovarajuće mere kako bi se evropski standardi, preuzeti iz Ahtisarijevog paketa, a garantovani Ustavom Kosova, primenjivali u praksi, čime bi Kosovo na delu pokazalo opredeljenost o ravnopravnosti svih nacionalnih zajednica. Marinković je upozorio Jahjagu i Krasnićija da se neprestanim kršenjem te ustavne odredbe šalje negativna poruka srpskoj zajednici i njenim legalno izabranim predstavnicima u institucijama sistema Kosova.