Patrijarh Irinej: Nema podela u SPC

On je ponovio da pismo koje se pojavilo u medijima nije stav Sinoda SPC, ali i da Crkva nema nameru da javnosti stavi na uvid pismo koje je prosleđeno državnom vrhu

BEOGRAD - U Srpskoj pravoslavnoj crkvi (SPC) nema podela, tvrdi patrijarh Irinej nakon što su se u javnosti pojavile spekulacije o dva stava Crkve o Kosovu - jednom koji je predočen javnosti, a od koga se SPC ograđuje, i drugom koji je, kako kaže, dostavljen predsedniku Srbije Tomislavu Nikoliću i nije namenjen medijima.

"U crkvi nema podela, a sve drugo je plod novinarskih spekulacija i izmišljotina", rekao je patrijarh.
On je ponovio da pismo koje se pojavilo u medijima nije stav Sinoda SPC, ali i da Crkva nema nameru da javnosti stavi na uvid pismo koje je prosleđeno državnom vrhu.

Patrijarh ne misli da bura koja se tim povodom podigla u javnosti šteti Crkvi i podseća da su se Sinod i Sabor do sada više puta oglašavali po pitanju Kosova i da je njihov stav jasan.

Buru u javnosti izazvao je takozvani "tajni memorandum SPC" u kojem Sinod od državnog vrha Srbije u osam tačaka traži odbacivanje predloga o inegrisanom upravljanju administrativnim prelazima na Kosovu i Metohiji.
Navodni memorandum je objavio beogradski "Nedeljnik" s napomenom da je on dostavlje predsedniku, premijeru, potpredsedniku vlade Aleksandru Vučiću, kao I lideru Demokratske stranke Draganu Đilasu.

Istovremeno, objavljeni intervju mitropolita Amfilohija u tom nedeljniku naveo je pojedine medije da zaključe da je on autor navodnog memoranduma i inicijator veoma oštre kritike upuće državnom vrhu. Mitropolit je trenutno na putu u Americi i nije dostupan za bilo kakav komentar, rečeno je u Patrijaršiji.

Izvor blizak crkvenoj vladi je, međutim, rekao da navodni memorandum koji se našao u medijima jeste stav Crkve i da osam objavljenih tačaka predstavljaju deo memoranduma SPC o Kosovu objavljenog 2003. godine.Reč je o publikaciji koju je moguće naći u svakoj crkvenoj knjižari i objavljena je na srpskom i na engleskom jeziku.
Otuda nije jasno, kaže isti izvor, zbog čega se Crkva ograđuje od tih stavova.

"Ne ulazeći u to ko je pismo pisao i ko ga je potpisao, ono je nekako logično u smislu kritike vlasti koja u vezi Kosova radi to što radi. Da to kojim slučajem radi prethodna vlast, bilo bi još dramatičnije", rekao je izvor Tanjuga i dodao da su izjave pojedinih crkvenih velikodostojnika, pa i patrijarha, s tim u vezi zbunile ne samo građane već i pojedine visoke predstavnike Crkve.

I analitičar Mirko Đorđević kaže da nema sumnje da je pomenuto pismo deo Memoranduma SPC-a o Kosovu iz 2003. godine.

"Sasvim je moguće da je Crkva u međuvremenu imala potrebu da veoma tvrd stav o Kosovu ublaži pa je došlo do zbunjućih izjava crkvenih zvaničnika", kaže Đorđević i podseća da Crkva nijednom do sada nije menjala svoj stav o kosovskom pitanju.

On smatra da je objavljivanjem memoranduma iz 2003. godine neko u Crkvi želeo da poruči da SPC i dalje ne odustaje od svojih ranijih stavova o Kosovu, ali i da se protivi tome što se dijalog u Briselu vodi bez njene volje.

S druge strane, analitičar Živica Tucić kaže da se patrijarhu i vladiki Irineju mora verovati da pismo objavljeno u medijima nije stav crkvene vlade.

On, međutim, smatra da je važno znati ko je to pismo iz Crkve prosledio javnosti, odnosno ko je imao tu mogućnost, pa i slobodu da ga predstavi kao sinodalno.
"Da je kojim slučajem Crkva potvrdila da je objavljeno pismo njeno, to bi znacilo drasticnu konfrontaciju Crkve ne samo sa vladom, već i sa većinom u politickom spektru i većim delom javnosti", kaže Tucić.