Dobro smo prošli

UEFA BLAGA PREMA SRBIJI: Meč bez publike i novčana kazna

Foto: Reuters
Srbija kažnjena sa mečom bez publike i sa 80.000 evra

NION - Disciplinska komisija Evropske kuće fudbala (UEFA) kaznila je mladu fudbalsku reprezentaciju Srbije sa jednom utakmicom igranja bez prisustva publike i 80.000 evra zbog nereda na meču sa Engleskom u Kruševcu.

Predstavnici FSS navode da članovi UEFA-ine Kontrolne i disciplinske komisije nisu podlegli pritiscima koji su stigli sa Ostrva.

Mediji u Britaniji i predstavnici Vlade ove zemlje tražili su oštru kaznu za naš Savez i sve reprezentativne selekcije.

Pored novčane kazne od 80.000 evra i odigravanje jedne utakmice bez prisustva gledalaca u okviru kvalifikacija za EP 2015. godine. UEFA je donela i kazne za pojedine naše igrače i trenere.

Andreja Milutinović, kondicioni trener - kazna od dve godina zabrane obavljanja svih aktivnosti u fudbalu, s tim da mu je druga godina kazne izrečena uslovno na period od tri godine suspenzije u slučaju ponavljanja prekršaja i uz molbu FIFA da se izrečena zabrana proširi na ceo svet.

Predrag Katić, pomoćni trener - kazna od dve godina zabrane obavljanja svih aktivnosti u fudbalu, s tim da mu je poslednjih šest meseci kazne izrečeno uslovno na period od tri godine suspenzije u slučaju ponavljanja prekršaja i uz molbu FIFA da se izrečena zabrana proširi na ceo svet.

Aleksandar Pantić, igrač - obustavljen je disciplinski postupak protiv njega.

Ognjen Mudrinski, igrač - suspenzija na tri utakmice pod okriljem UEFA za bilo koju nacionalnu selekciju.

Goran Čaušić, igrač - suspenzija na četiri utakmice pod okriljem UEFA za bilo koju nacionalnu selekciju.

Nikola Ninković, igrač - suspenzija na dve utakmice pod okriljem UEFA za bilo koju nacionalnu selekciju.

Filip Malbašić, igrač - suspenzija na tri utakmice pod okriljem UEFA za bilo koju nacionalnu selekciju.

Predsedаvаjući Komisije koja je donela odluku o kaznama za Srbiju bio je Tomаs Pаrtl iz Austrije, а u odlučivаnju su učestvovаli i potpredsednici Džim Hаnsen (Dаnskа), Žаk Antenen (Švаjcаrskа) i Šаndor Berzi (Mаđаrskа), kаo i člаnovi Žoel Volf (Luksemburg), Hаns Lorenc (Nemаčkа), Rudolf Repkа (Češkа) i Džejms Šo (Severnа Irskа).

"Iako je ovaj slučaj pratila izuzetno velika medijska hajka, mišljenja sam da članovi UEFA Kontrolne i Disciplinske komisije nisu podlegli uticaju. Ako se uzmu u obzir predložene kazne od strane disciplinskog inspektora Žan-Samjuela Leube, a koje su bile veoma drastične, možemo da zaključimo da i nismo toliko loše prošli. Nisu nam poznate izrečene disciplinske mere drugoj strani, jer o tome nismo obavešteni. Postupak ovime nije završen, jer nam ostaje rok od tri dana da eventualno uložimo žalbu, ali i isti period za disciplinskog inspektora Leubu da se žali u slučaju da nije zadovoljan saopštenim merama od strane članova Komisije. Smatram da ovaj incident i izrečene mere predstavljaju poslednje upozorenje svima nama koji radimo u srpskom fudbalu, takođe i trenerima i igračima i navijačima, jer podsećam da smo još uvek pod posebnom pažnjom UEFA i naredna najmanja greška može uticati na izricanje najrigoroznijih kazni", rekao je generalni sekretar FSS Zoran Laković.

Englezi tražili oštrije kazne

Mlada reprezentacija Srbije u oktobru nije uspela da se plasira na Evropsko prvenstvo, pošto je u revanšu izgubila od Engleske sa 1:0, a krajem meča došlo je do sukoba igrača i pojedinih članova stručnih štabova dve selekcije.
Crveni karton u ekipi Engleske zaradio je Deni Rouz, a kod Srbije Slobodan Medojević.
Rouz je posle meča rekao da su ga navijači u Kruševcu vređali na rasnoj osnovi i da je dva puta pogođen kamenom.
Predstavnici engleskog saveza, a kasnije i političari predvođeni premijerom Dejvidom Kameronom, zatražili su oštre kazne za srpski savez i reprezentaciju.
FSS je sproveo internu istragu posle koje je sa godinom neigranja u nacionalnom timu, "najratobornije" Nikolu Ninkovića i Ognjena Mudrinskog, dok su treneri Srđan Maksimović i Andreja Milutinović dobili dvogodišnju zabranu rada.