MOSKVA - Ruska Državna duma usvojila je danas u trećem, konačnom čitanju zakon kojim se američkim državljanima zabranjuje usvajanje ruske dece, kao odgovor na "zakon Magnitskog", koji je usvojio američki Kongres.
Zakon koji je u javnosti okarakterisan kao "antimagnitski", "sirotinjski" i čak "ljudožderski", prihvaćen je gotovo jednoglasno, samo sedam poslanika bilo je protiv, a jedan se uzdržao od glasanja.
Tim zakonom zabranjuje se, takođe, ulazak američkih državljana koji su izvršili prestupe u odnosu na ruske državljane, ili su sa tim povezanim, predviđeno je i blokiranje finansijskih sredstava u Rusiji i zabrana rada nevladinih organizacija koje se finansiraju iz inostranstva.
Zakon je predložio predsednik Dume iz Jedinstvene Rusije Sergej Nariškim, a njemu su se priključili lideri sve četiri parlamentarne frakcije.
Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je juče na godišnjoj konferenciji za štampu da podržava taj zakon kao "adekvatan", ali je rekao da će odlučiti da li će ga potpisati ili ne tek kada prouči njegov tekst kao i sporazum sa Amerikom o usvajanju dece.
Putinu je na toj konferenciji postavljeno čak sedam pitanja o tome, u kontekstu - da li se prihvatanjem zakona razmišlja o deci-invalidima koja žive u lošim uslovima u Rusiji, ali je on izbegavao konkretan odgovor, navodeći da je zakon uperen protiv američkih vlasti, koje su donele "antiruski, neprijateljski" zakon Magnitskog.
Jedna novinarka je pitala šta će biti sa devetoro dece čija je procedura usvajanja u toku, a koja imaju Daunov sindrom ili su preležala cerebralnu paralizu, a Putin je odgovorio da još nije pročitao tekst zakona.
Putinove izjave o tom zakonu izazvale su negativne reakcije u javnosti. "Juče smo prisustvovali moralnom krahu predsednika Putina i vrha ruske vlasti", ocenio je radio Komersant, dodajući da su deca iz dečjih domova, posebno invalidi, postali predmet spoljnopolitičke trgovine Rusije.
List Nova gazeta prikupio je i predao Dumi više od 100 hiljada potpisa kojima se traži da zakon ne bude primenjen što je, po zakonu, dovoljno da zakon bude preispitan.
Usvojeni zakon dobio je ime "Zakon Dime Jakovljeva" po dečaku koji je umro u SAD pre nekoliko godina, jer ga je otac po vrućini ostavio u automobilu.
Američki sud je potom odlučio da otac, Amerikanac, nije kriv što je izazvalo kritike u Rusiji. Protiv zakona izjasnile su se mnoge javne ličnosti, ocenjujući da je nehuman, da će njim biti naneta velika šteta ruskoj deci bez roditeljskog staranja, posebno invalidima, koji u Rusiji nemaju ni približno slične uslove za život i lečenje kao što ih imaju u SAD.
"Zakon Magnitskog", američki Kongres je usvojio kako bi uveo sankcije za više od 60 ruskih činovnika koji su, po oceni Vašingtona, krivi za smrt pravnika Sergeja Magnitskog u ruskom zatvoru i za kršenje ljudskih prava u Rusiji.
Amerikancima zabranjeno da usvajaju ruske mališane
Objavljeno
21.12.2012. 14:58h
→ 18.04.2017. 10:46h
Usvojeni zakon dobio je ime "Zakon Dime Jakovljeva" po dečaku koji je umro u SAD pre nekoliko godina, jer ga je otac po vrućini ostavio u automobilu
Rojters