Rešenje za Kosovo

Bačević: Platforma rezultat dogovora

Foto: Kurir
On je istakao da je moguće da se nešto iz predloženog teksta promeni i poboljša, ali da "svi imamo obavezu da na najbolji način stvorimo uslove da ova platforma bude životna, realna, održiva

BEOGRAD - Ministar rudarstva i prostornog planiranjanja Milan Bačević izjavio je da Srbija ima obavezu da podjednako pomaže svim Srbima na Kosovu i Metohiji, ističući da je tekst platforme o Kosovu rezultat dogovora, iza kojeg stoji i vlada.

"Predsednik Nikolić je formirao državni tim u čijem su sastavu i članovi vlade. Na čelu državnog tima je predsednik Srbije, jer su to njegove ustavne ingerencije. Tekst, koji je prezentovan javnosti, rezultat je postignutih dogovora i, naravno, Vlada Srbije stoji iza te platforme", kazao je Bačević.

On je istakao da je moguće da se nešto iz predloženog teksta promeni i poboljša, ali da "svi imamo obavezu da na najbolji način stvorimo uslove da ova platforma bude životna, realna, održiva".

Bačević je, takođe, istakao da su Srbiji "podjednako važni svi Srbi na KiM, kako na severu, tako i u enklavama".

"Za njih država traži suštinsku autonomiju i, bez obzira na to kako će se ponašati vlasti u Prištini, Srbija ima obavezu da zaštiti svoje građane i da im finansijski pomaže na celoj teritoriji. I to je ono što napadaju protivnici platforme za KiM", kaže Bačević.

On smatra da se veštački favorizuju Srbi sa severa pokrajine, dok se oni u enklavama "osećaju kao da im je Srbija maćeha, a to nije tako", ističući da ih platforma stavlja u potpuno ravnopravni položaj.

Na pitanje zašto je platforma prvo predstavljena ambasadorima, Bačević je rekao da redosled nije važan, već suština, a da će u predstojećim razgovorima nezaobilazno učešće imati i ambasadori, čija su razmišljanja "važna, ali neće biti odlučujuća".

Bačević smatra da bi najbolje bilo da se parlament izjasni rezolucijom, čiju bi osnovu činila predložena platforma, koja je dostavljena svim političkim strankama i ambasadorima, ističući da "odlaganja u rešavanju problema KiM više ne sme da bude".

On je kazao da je autonomija za srpske sredine u pokrajini po uzoru na Kataloniju "najbolji model sa poznatim pozitivnim iskustvom ne samo u Španiji, već i u Austriji" i da se očekuje podrška od najznačajnijih članica UN, Rusije i Kine, Indije i Brazila, ali da je teško u ovom trenutku reći da li je to prihvatljivo i za Zapad.

Bačević je izrazio uverenje da u ovom trenutku u vladi niko ne spominje mogućnost vanrednih izbora, a da su ti "šumovi", ako dolaze od opozicije, "normalni".

On je negirao da je Vlada ekonomske i socijalne probleme stavila u drugi plan, naglašavajući da će u januaru biti započeti radovi na "Južnom toku", da se privode kraju razgovori oko statusa "Železare Smederevo", da se razgovara o velikim investicijama sa značajnim kineskim kompanijama, kanadskim, nemačkim...

Bačević je potvrdio i da je u pripremi izrada strateškog dokumenta koji će predsednici Srbije i Rusije, kako smatra, potpisati naredne godine, a koji će, kako je istakao, doneti čitav lanac privilegija.